Odludek. Solitary Soldier – spotkanie z Robertem Kulikiem

27 stycznia 2022 • 18:00
prowadzenie: Bartosz Suwiński

sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

W sali spotkań MBP obowiązuje limit miejsc. Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Zachęcamy do okazywania certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciw COVID-19. Dobrowolne okazanie takiego certyfikatu pracownikowi biblioteki umożliwi Państwu wejście na salę poza limitem.

Na terenie biblioteki obowiązuje nakaz noszenia masek zasłaniających nos i usta.

Spotkanie transmitowane będzie na Facebooku MBP (facebook.com/mbpopole)

Odludek. Solitary Soldier to powieść o chłopcu, który usiłował zostać żołnierzem, i człowieku, który przechodzi swoją drogę. Od zachwytu ideą przez obłęd odkrytego absurdu do gorzkiego smaku rozczarowania. Finał jednak nie jest oczywisty. Czy stąpając po śladach bohatera, błądząc z nim jego ścieżkami, Czytelnik dotrze do tego samego, co on, celu? Dojdzie do tych samych wniosków?

W powieści splatają się wątki wojenne z czasu interwencji w Iraku i Afganistanie z silnie zarysowanym motywem realiów sił specjalnych, a także obyczajowe i etnograficzne, w których sportretowano Polskę schyłku XX i początku XXI wieku. Tę prowincjonalną – z czułością drobiazgowego pejzażysty, i tę wielkoformatową – z zadumą nad jej kondycją.

Robert Kulik – ur. 6 listopada 1968 roku w Tomaszowie Lubelskim. Umiejętność zaglądania pod powierzchnię zdarzeń i wyławiania spod niej niebanalnych znaczeń sprawia, że świat, do którego zaprasza Czytelnika, jest wielowymiarowy, barwny i pełen zagadkowych tropów. To kunsztowna konstrukcja, która mogła powstać w umyśle wolnym od schematów, swobodnie wypuszczającym się w nieznane przestrzenie, by napotkane znaleziska poddawać własnej obróbce, intuicyjnie, lecz śmiało wypełniać nową treścią, nadając jej ciekawą formę. Uważny wobec człowieka i jego natury, przenikliwy obserwator pokazuje złożoność rzeczy i zjawisk w sposób otwierający na nowe o nich myślenie.