„Obszar roboczy” – wystawa Bogny Otto-Węgrzyn

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

"Obszar roboczy" - wystawa Bogny Otto-Węgrzyn

Obszar roboczy

Tytułowy „obszar roboczy” bezpośrednio odnosi się do przypadkowych kompozycji powstających elementów przesuwanych przez projektanta w trakcie pracy w programie graficznym poza widoczny obszar strony.

W szerszym sensie wystawa prezentuje proces dynamicznego poszukiwania formy, tworzenia alternatywnych wersji, względności dokonywanych wyborów. Każdy z powyższych elementów ilustruje sposób pracy autorki i podejmuje interesujące ją aspekty komunikacji z odbiorcą, obejmujące obszar z pogranicza działań artystycznych i projektowych.

Część prezentowanego zestawu plakatów stanowią tzw. edycje autorskie, zrealizowane bez zlecenia, często w minimalnym nakładzie. Forma ta, rozpowszechniona szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, do dziś budzi znaczne kontrowersje w niektórych środowiskach projektantów graficznych przede wszystkim ze względu na swój niejasny status w odniesieni do rozwiązań użytkowych.

Bogna Otto-Węgrzyn

Absolwentka ASP Kraków, Wydziału Grafki w Katowicach (dyplom 1990). Zajmuje się  głównie projektowaniem plakatu, ilustracją i projektowaniem edytorskim. Jako grafk projektant przez kilkanaście lat współpracowała z agencjami reklamowymi i studiami projektowymi, jako ilustrator – z pismami o tematyce kulturalnej i społecznej (m.in. „Przekrój“, „Foyer“, „Charaktery“).

Oprócz prac projektowych i ilustracji opracowywanych na zlecenia realizuje własne projekty plakatów, wydawane jako edycje autorskie. Prace tego typu uczestniczyły w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych wystawach i były kilkakrotnie nagradzane.

Od 2004 r. pracuje jako wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prowadzi zajęcia z zakresu grafki edytorskiej oraz autorską pracownię grafki książki.