Noc Bibliotek 2022

Noc Bibliotek
1 października 2022

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, ul. Minorytów 4

VIII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść”.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

• 16:00-18:00 / hol MBP

Warsztaty ceramiczne
prowadzenie: Piotr Langner

Glina, woda, praca ręczna – czyli warsztaty ceramiki artystycznej. Zapraszamy wszystkich miłośników rzemiosła na zajęcia manualne. Warsztaty odbędą się w dwóch turach: pierwsza w godz. 16:00-17:00, druga w godz. 17:00-18:00. Piotr Langner – artysta urodzony w Opolu, absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

• 16:00-22:00 / III piętro MBP

Bibliorynt – Quest Room

W tym roku, aby wydostać się z labiryntu strzeżonego przez sprytne i niekiedy niebezpieczne książki, uczestnicy będą musieli zmierzyć się z szeregiem literackich zagadek. Nie cieszcie się przedwcześnie! To, że przeczytaliście dużo książek nie gwarantuje Wam zwycięstwa! Poza oczytaniem liczy się spryt, spostrzegawczość i odwaga!

Zapisy: 77 454 80 32 wew. 301; mediateka@mbp.opole.pl

W treści wiadomości prosimy podać nazwę i liczebność grupy oraz wybrać godzinę (od 16:00 do 21:20).

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Liczba graczy w drużynie: 2-4. Czas na rozwiązanie zagadki jest ograniczony! Wiek: 12+

• 16:00-22:00 / hol MBP

Kiermasz książek używanych

• 16:00-22:00 / Dział Informacji (II piętro)

Wyspiański pod mikroskopem. Słowo i obraz

A gdyby tak pod mikroskopem przyjrzeć się twórczości Stanisława Wyspiańskiego? Skupić się na szczególe, na drobiazgach? Tematem gry jest 10 dzieł Wyspiańskiego: obrazów, witraży, rysunków. Dostępna w językach: polski, ukraiński, angielski. Gra dla rodzin, młodzieży i dorosłych. Wiek graczy od 5+

• 16:00-22:00 / Dział Informacji (II piętro)

Sprawdzam! Quiz wiedzy ze znajomości patronów roku 2022

Sprawdź, jak dobrze znasz postać Ignacego Łukasiewicza, Marii Konopnickiej, Marii Grzegorzewskiej, Wandy Rutkiewicz, Józefa Wybickiego i Józefa Mackiewicza! Sprawdź, czy drzemie w Tobie romantyczna dusza rodem z „Ballad i romansów”. Sprawdź swoją wiedzę i zdobądź nagrodę!

• 16:00-22:00 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek (I piętro)

Biblioteczny krok, w przyszłość skok – strefa zabaw dla dzieci w wieku 7-12 lat

W strefie kreatywnej uczestnicy będą mogli popisać się swoją wyobraźnią i pokazać nam swoje własne wyobrażenie o bibliotece przyszłości. Prace uczestników zostaną zaprezentowane na wystawce przed wejściem do Pokoju Bajek.

• 17:00-22:00 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek (I piętro)

Pocztówka z przeszłości – gra terenowa dla dzieci w wieku 7-12 lat

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek udaj się w podróż do przeszłości, by ocalić MBP oraz książki od zapomnienia. Dołącz do Librariusa – Kapitana Starodruków, przeżyj niesamowitą przygodę. Wykaż się sprytem, spostrzegawczością i pomysłowością rozwiązując zagadki i łamigłówki, które spotkasz na swojej drodze. Zdobywaj wiedzę, by powrócić bezpiecznie do teraźniejszości!

• 18:00-22:00 / hol MBP

Wróżba z książki

W kąciku Bibliotecznej Wróżki dzieci będą mogły odczytać z kart powieści własną przyszłość.

• 18:00 / sala spotkań MBP

Projekcja filmu Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica (2018), reż. Josephine Bornebusch / czas: 95 minut

Pierwsze zlecenie dla Detektywistycznego Biura Lassego i Mai! Przed rozpoczęciem ważnego konkursu, w szkole w Valleby, znika cenna nagroda. Czy dzieciom uda się ją odnaleźć? Bohaterowie popularnej serii filmów otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica?

• 20:00 / sala spotkań MBP

Projekcja filmu Księgarnia w Paryżu (2021), reż. Sergio Castellitto / czas: 89 minut

Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna Yolande. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał i na nowo odkrywa uroki życia.