NOC BIBLIOTEK 2021 w MBP

NOC BIBLIOTEK 2021

9 X 2021 | 16:00 – 23:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Tegoroczne wydanie Nocy Bibliotek odbywa się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

• 16:00 – 22:00, hol MBP

Kalambury literatury

Celem zabawy będzie odgadywanie haseł związanych z literaturą i jej adaptacjami (może to być tytuł książki, postać literacka, filmowa, autor). Po wylosowaniu hasła członek grupy przedstawia hasło gestami lub rysunkami. Zarówno podczas pokazywania, jak i rysowania nie wolno używać słów, ani wydawać innych dźwięków. Zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest odgadnięcie hasła w określonym limicie czasowym.

Liczba graczy w drużynie: min. 3 osoby

• 16:00 – 22:20, Mediateka

Serce biblioteki – Quest Room

Jesteś gotowy wydrzeć bibliotece najpilniej strzeżoną tajemnicę i odkryć jej najcenniejszy skarb? W Noc Bibliotek nadarzy się ku temu niezwykła okazja. Pokonaj zabezpieczenia zaprojektowane przez zazdrośnie strzegących swoich tajemnic bibliotekarzy i wkradnij się do centrum bibliotecznego wszechświata.

Zapisy: 77 454 80 32 wew. 301; mediateka@mbp.opole.pl

W treści wiadomości prosimy podać nazwę i liczebność grupy oraz wybrać godzinę (od 16:00 do 22:20).

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.

Liczba graczy w drużynie: 2-4

Czas na rozwiązanie zagadki jest ograniczony!

Wiek: 12+

• 16:00 – 23:00, Mediateka

Strefa planszówek w Noc Bibliotek!

Wszystkich miłośników gier planszowych zapraszamy na wielkie granie w Mediatece! Drzwi biblioteki będą otwarte dla wszystkich spragnionych przygód, rywalizacji i nowych znajomości. Jeśli Noc Bibliotek chcecie spędzić na epickich przygodach w dobrym towarzystwie, to jest to miejsce dla Was!

• 16:00 – 23:00, hol MBP

Kiermasz książek

• 18:00 – 22:00, Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek

Zanurz się w literaturze – gra terenowa

Wiek: 6-10 lat

Poznaj historię Szuwarka i pomóż mu odnaleźć zagubioną książkę.

Odkryj w sobie poszukiwacza przygód i wkrocz do literackiego świata. Wykaż się spostrzegawczością oraz kreatywnością. Odszukaj wszystkie zaginione tytuły wśród regałów z książkami. Zapraszamy również do strefy kreatywnej, gdzie połączymy literaturę ze sztuką.

• 18:00, sala spotkań MBP / Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)

Ekstaza. Lata 90. Początek – spotkanie z Anną Gacek
Prowadzenie: Mateusz Torzecki

Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów. Ekstaza to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła „New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii. Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.

Anna Gacek – dziennikarka i prezenterka, przez dwie dekady (do marca 2020 roku) związana z Programem 3 Polskiego Radia. Oprócz prowadzenia autorskich audycji, w tym wspólnie z Wojciechem Mannem „W Tonacji Trójki”, nadawała relacje z największych światowych festiwali, m.in. z  Glastonbury i Roskilde, w Polsce spędziła dziesięć lat na trasie Męskie Granie i kilkanaście na Off Festivalu. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w autorskim cyklu podcastów „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Marginesy. Podczas spotkania odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będą książki Anny Gacek.

• 20:00, galerie i hol MBP

11. OFF

Oprowadzenie kuratorskie po wystawach prezentowanych w przestrzeniach biblioteki w ramach 11 Opolskiego Festiwalu Fotografii.

• 21:00, sala spotkań MBP

Projekcja filmu Martin Eden, reż. Pietro Marcello

Ekranizacja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser Pietro Marcello przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu połowy XX wieku.