Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

DYREKTOR MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. JANA PAWŁA II W OPOLU
ZAPRASZA NA
NARODOWE CZYTANIE W DNIU 3 WRZEŚNIA 2022 ROKU (SOBOTA) O GODZ. 14:00 NA PLACU PRZED MBP, PRZY UL. MINORYTÓW 4

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Utwory Adama Mickiewicza czytać będą:

Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola

Magdalena Matyjaszek – Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej

Joanna Filipczyk – dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Katarzyna Wybraniec – specjalista ds. organizacji pracy artystycznej Filharmonii Opolskiej

Przemysław Neumann – dyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera

Maria Katarzyna Kołowrot – dziennikarka Radia Doxa

Leszek Myczka – dziennikarz portalu informacyjnego OPOWIECIE.INFO

Andrzej Czernik – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Ekostudio

Mateusz Torzecki – kierownik ds. wystaw i edukacji Muzeum Polskiej Piosenki

Agnieszka Zientarska – dziennikarka Radia Opole

Katarzyna Zawadzka – dziennikarka Radia Opole

Adam Szostok – dziennikarz Radia Eska

Elżbieta Donimirska – aktorka Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze

Karolina Gorzkowska – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

Andrzej „Gelender” Jakubczyk – aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Joanna Raźniewska – dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu

Agnieszka Buganik-Pszczyńska – dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu

Lekturze Narodowego Czytania będą towarzyszyły autorskie kompozycje Marii Ołdak (skrzypce) i Bartosza Miruckiego (gitara basowa, kontrabas). Usłyszymy utwory inspirowane twórczością Adama Mickiewicza, Marii Szymanowskiej, Henryka Wieniawskiego oraz polską muzyką ludową.

Zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy dzieła naszego narodowego wieszcza, aby otrzymać pieczątkę upamiętniającą to wydarzenie.