Narodowe Czytanie 2021

Plac przed MBP

Dla wszystkich

Narodowe Czytanie 2021

DYREKTOR MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. JANA PAWŁA II W OPOLU ZAPRASZA NA NARODOWE CZYTANIE MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ GABRIELI ZAPOLSKIEJ W DNIU 4 WRZEŚNA 2021 ROKU (SOBOTA) O GODZ. 15:00 NA PLACU PRZED MBP, PRZY UL. MINORYTÓW 4

To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania, odbywająca się po raz kolejny pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Tym razem w całej Polsce odbędzie się wspólne czytanie Moralności pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Dramat ten powstał w 1906 roku i z miejsca podbił serca Polaków, na stałe wchodząc do kanonu najważniejszych osiągnieć literackich polskiej literatury, jednocześnie wprowadzając pojęcie „dulszczyzna”, które przeszło do języka mówionego. Jak o tym dziele pisze Prezydent: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”.

Lekturę Moralności pani Dulskiej czytać będą:

Elżbieta Donimirska – aktorka Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze

Barbara Lach – aktorka Teatru Lalki i Aktora w Opolu

Joanna Gorzała – aktorka

Karolina Gorzkowska – aktorka Teatru Lalki i Aktora w Opolu

Anna Jarota – aktorka Teatru Lalki i Aktora w Opolu

Karolina Donimirska – scenarzystka

Konrad Wosik – aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Andrzej Jakubczyk – aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Michał Kowalski – muzyk Filharmonii Opolskiej

Jak co roku, zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy sztuki Gabrieli Zapolskiej, aby otrzymać pieczątkę upamiętniającą to wydarzenie.