Narodowe Czytanie 2018

brak lokacji

Dla wszystkich

Narodowe Czytanie 2018
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza na Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w dniu 8 września (sobota) 2018, o godz. 15.00, na Plac przed MBP, przy ul. Minorytów 4

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po raz siódmy, w wybranych miastach Polski odbędzie się wspólne Narodowe Czytanie. W tym roku przeczytamy Przedwiośnie, ostatnią powieść Stefana Żeromskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pisarz rozlicza w niej Polaków z postaw wobec odradzającej się powoli Polski. Ukazuje entuzjazm towarzyszący odzyskaniu niepodległości, chęć odbudowy państwa, ale także demaskuje błędy i zaniechania. W tym roku Narodowe Czytanie zbiega się z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, przez co stanowi znakomitą okazję nie tylko do promocji czytelnictwa, ale także do krytycznej refleksji nad wydarzeniami sprzed wieku. Tegoroczna edycja będzie miała wyjątkową formułę – nagramy wspólne czytanie w formie audiobooka, który będzie opublikowany m.in. na stronie MBP. Fragmenty powieści zostaną uzupełnione przez narratora, aby słuchacze mogli wysłuchać historii Cezarego Baryki opowiedzianej głosami osób znanych z opolskiego życia publicznego.

Wybrane fragmenty Przedwiośnia czytać będą:

Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola
Kacper Śnigórski – dziennikarz Radia Opole
Tomasz Zacharewicz – dziennikarz Radia Opole
Tomasz Siniew – dziennikarz Radia DOXA

Lekturze Przedwiośnia towarzyszyć będzie muzyka polska w wykonaniu: Halvorsen Duo – Maciej Wachowski (skrzypce) i Mikołaj Gałan (wiolonczela).

Do wspólnego czytania Przedwiośnia zapraszamy mieszkańców Opola.
Wszystkich opolan zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy dzieł Stefana Żeromskiego, aby otrzymać pieczątkę upamiętniającą to wydarzenie.