Narodowe Czytanie 2017

Biblioteka Główna - Hol

Dla wszystkich

Narodowe Czytanie 2017

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza na Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego w dniu 2 września (sobota) 2017, o godz. 15.00, na Plac przed MBP, przy ul. Minorytów 4

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po raz szósty, w wybranych miastach Polski odbędzie się wspólne Narodowe Czytanie. W tym roku przeczytamy Wesele Stanisława Wyspiańskiego – poety, dramaturga, malarza, najwybitniejszej osobowości twórczej okresu Młodej Polski, który po premierze Wesela został okrzyknięty „czwartym wieszczem narodowym”. Kanwą dramatu było wesele w bronowickiej chacie, wypełnionej muzyką, tańcem i kolorowymi strojami. Wesele to barwna opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach i niewykorzystanych szansach. Narodowe Czytanie to znakomity czas, abyśmy przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów, piękną polszczyznę, ale także zastanowili się nad znaczeniem i rolą, jaką ten dramat odgrywał na przestrzeni lat w debatach o Polsce.  Czy wspólne czytanie utworu pełnego aluzji, symboli, wizji nadal prowokuje do refleksji i dyskusji na temat polskiego narodu?  O tym przekonamy się podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania.

Wybrane fragmenty Wesela czytać będą:

Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola
Marcin Ociepa – Przewodniczący Rady Miasta Opola
Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego
Violetta Porowska – Wicewojewoda Opolski
Mateusz Magdziarz – Dyrektor TVP3 Opole
Elżbieta Donimirska – aktorka Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
Judyta Paradzińska – aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego
Andrzej Jakubczyk – aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego
Karolina Gorzkowska – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
Jakub Kowalczyk – aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
Agnieszka Szerner – Wicedyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Katarzyna Wybraniec – Koordynator ds. edukacji Filharmonii Opolskiej
Agata Suchocka-Wachowska – Chór Filharmonii Opolskiej
Anna Markuszewska-Łabudzińska – 41 Harcerska Drużyna Żeglarska
Anna Święcicka – dziennikarka TVP Opole
Wojciech Brzeszczak – operator TVP Opole
Agnieszka Wawer-Krajewska – dziennikarka Radia Opole
Barbara Więcek – dziennikarka Radia Opole
Tomasz Bazan – dziennikarz Radia Opole
Krzysztof Dobrowolski – dziennikarz Radia Opole

Lekturze Wesela towarzyszyć będzie muzyka polska w wykonaniu: Halvorsen Duo – Maciej Wachowski (skrzypce) i Mikołaj Gałan (wiolonczela).

Do wspólnego czytania Wesela zapraszamy mieszkańców Opola.

Wszystkich opolan zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy dzieł Stanisława Wyspiańskiego, aby otrzymać pieczątkę upamiętniającą to wydarzenie.