Najpiękniejsze z najpiękniejszych – otwarcie wystawy ekslibrisów z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach

02/03/2022, godz. 18:00 - 19/03/2022

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Wystawa

Najpiękniejsze z najpiękniejszych
otwarcie wystawy ekslibrisów z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach
2 marca 2022 • 18:00
Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 19.03.2022

Na wystawie prezentowane są prace nagrodzone w Międzynarodowym Konkursie Graficznym na Ekslibris w latach 1995-2016. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach konkurs ma charakter cykliczny i począwszy od roku 1995 odbywa się co dwa lata. Głównym zamierzeniem i celem konkursu stała się chęć przedstawienia współczesnych tendencji oraz kierunków w ekslibrisie światowym. Obecnie jest to prestiżowy konkurs o dużym międzynarodowym znaczeniu. Kolejne edycje gromadzą wybitnych i uznanych twórców krajowych oraz zagranicznych. W skład jury zajmującego się nagradzaniem autorów oraz wyborem ekslibrisów do wystawy pokonkursowej wchodzą artyści, historycy sztuki, kolekcjonerzy, wybitni znawcy ekslibrisu z Polski i z zagranicy oraz organizatorzy Konkursu.

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) to znak własnościowy, najczęściej – graficznie skomponowana kartka z napisem (imię, nazwisko, instytucja) lub symbolem (herb) wskazującym właściciela książki, zwykle naklejana na odwrocie przedniej okładki. Ekslibrisy artystyczne wykonane w szlachetnych technikach graficznych, tj. drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta czy litografia podnoszą wartości estetyczne książek, nadając im charakter bibliofilski.