Na oczach świata – poetycko-muzyczne spotkanie z udziałem Harry’ego Dudy i Chóru Gold Singers

05/04/2023, godz. 17:00

Koncert

5 kwietnia 2023, godz. 17:00
sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

CHÓR GOLD SINGERS – działa od siedmiu lat i skupia seniorki rozmiłowane w śpiewie. Chórmistrzynią/dyrygentką jest Ewa Maria Wocial, która również przygotowuje własne aranżacje utworów. Chór liczy 15 osób, śpiewa głównie w dwugłosie z akompaniamentem instrumentów klawiszowych, skrzypiec lub a capella. W swoim repertuarze ma ok. 80 utworów polskiej muzyki rozrywkowej – popularnej, zawsze z pięknymi i mądrymi tekstami oraz o treściach patriotycznych, biesiadnych, religijnych, ludowych i kresowych. Śpiewa również pieśni Stanisława Moniuszki oraz kolędy. Chór koncertuje w bibliotekach, w salach centrów kultury, aulach uczelnianych, kościołach, klubach seniorów, a także w plenerze. Organizuje również spotkania poetycko-muzyczne, na których oprócz śpiewania są recytowane wiersze poetów związanych z Opolszczyzną. Chór integruje się ze środowiskiem przez wspólne śpiewanie z innymi zespołami, z klubami seniorów, z młodzieżą, a nawet z przedszkolakami oraz ściśle współpracuje z Towarzystwem Polonia-Kresy. Obecnie działa przy Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków Oddział Miejski w Opolu.

Harry Duda – poeta i publicysta, redaktor, wydawca, współredaktor wielu tomów, działacz społeczny. Opublikował kilkadziesiąt książek, w tym kilkanaście zbiorów poezji. Przez wiele lat współpracował z Radiem Opole. Od lat zagłębia się w bliską mu tematykę biblijną, którą lirycznie wyraża. W poetyckich strofach zawarł m.in. wszystkie księgi mądrościowe Starego Testamentu. Przetłumaczył w ten sposób wszystkie księgi dydaktyczne, także Księgę Psalmów oraz księgi Genesis i Exodus. Napisał i bibliofilsko wydał na 2000-lecie chrześcijaństwa dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II monumentalne dzieło Jezus Chrystus. Poetycka wizja czterech Ewangelii. Jako publicysta i poeta upowszechnia tematykę zbrodni katyńskiej. Uwagę poświęca także męczeństwu jeńców wojennych na Opolszczyźnie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich.