Wczytuję mapę...

„Na Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan i Kirgistan” – spotkanie podróżnicze z Jackiem Michalskim

Data i godzina wydarzenia
25/09/2020, godz. 18:00

Lokalizacja
Filia nr 4

Kategoria
Spotkanie

„Na Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan i Kirgistan” – spotkanie podróżnicze z Jackiem Michalskim

„Na Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan i Kirgistan” – spotkanie podróżnicze z Jackiem Michalskim
Filia nr 4 MBP, ul. Książąt Opolskich 48-50
25 września 2020 (piątek), godz. 18:00
Ilość miejsc ograniczona – zapisy pod numerem tel. 512-370-509

 

Wysokie góry, bezlitosne pustynie i rozległe stepy. Wielodniowa podróż przez zmieniające się krajobrazy i ogromne przestrzenie. Nostalgiczna wyprawa dla tych, których urzeka legenda Jedwabnego Szlaku i mają przed oczami wizję kupieckich karawan, kolumn ludzi, wielbłądów i bezcennych towarów na drodze do życiodajnych oaz pośrodku pustkowi. Ile zostało z tych marzeń i czy głośne są echa tamtej przeszłości?

Jacek Michalski wyruszył na trzytygodniową wyprawę przez dwa kraje leżące w Azji Środkowej. Korzystając z lokalnych środków transportu – kolei, marszrutek i taksówek – podążył z Uzbekistanu szlakiem starożytnych miast leżących na dawnej drodze handlowej łączącej Zachód ze Wschodem. Samarkanda i jej spektakularny zespół architektury islamu, Buchara, Chiwa czy Szachrisabz – w tych nazwach wybrzmiewają dwa tysiące lat historii Jedwabnego Szlaku. Misterne zabytki, niezwykły urok Wschodu, tradycyjne bazary jak sprzed stuleci – te miasta to istne perły Orientu.

Wędrowcy podążający szlakiem na wschód po morderczych pustyniach Uzbekistanu musieli zmierzyć się z przestrzeniami dzisiejszego Kirgistanu, które są dla niektórych barierą nie do przebycia. Majestatyczne, sięgające nieba pasmo górskie Tienszan w istocie jest dziką i nieprzyjazną krainą. Ukojenie przynosi kąpiel w drugim co do wielkości jeziorze górskim na świecie – Issyk-kulu – które w lecie można uznać za stosunkowo ciepłe. W tym miejscu nasz gość zakończył marsz na wschód – zawrócił bowiem w stronę Uzbekistanu. Dawna karawana poszłaby dalej – ku Chinom…

Uzbekistan i Kirgistan – te dwa kraje, spadkobiercy starożytnej historii i przebogatej kultury, po latach wyzwoliły się spod sowieckiego reżimu i na nowo cieszą wolnością. Od niedawna można wjechać do nich bez wizy, zatem dla polskiego turysty to pomyślna okoliczność, by zgłębiać tajemniczy świat Orientu.

JACEK MICHALSKI – jak do tej pory zwiedził ponad 70 krajów Europy, Azji i Afryki, głównie w trakcie dłuższych wyjazdów trampingowych i trekkingów. Nie może doczekać się następnych. Należy do PTTK i Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich w Krakowie, a od 2000 roku łączy przyjemne z pożytecznym, prowadząc własną firmę Turystyka i Góry. Chętnie dzieli się pasją podczas spotkań z publicznością, podczas których pokazuje zdjęcia i opowiada o swoich podróżach po świecie.

 

UWAGA!

W związku z sytuacją epidemiologiczną i zarządzeniami dotyczącymi organizacji imprez podczas wydarzenia będzie obowiązywał reżim sanitarny. Uczestnicy będą mieli obowiązek zakrycia ust i nosa, dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu oraz wypełnienia ankiety dot. stanu zdrowia.

Ilość miejsc ograniczona! Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zapisać się na listę uczestników (numer tel. 512-370-509)

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/325923702160813