12/11/2019, godz. 18:00

Prowadzenie: Bartosz Suwiński
12 XI 2019 | 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Spotkanie poprzedzi uroczyste otwarcie Ogrodu literatury z udziałem Ryszarda Krynickiego

Dla Krynickiego – jak sam to ujmuje – „poezja jest najwyższym stanem świadomości, szczególnym stanem umysłu, który pozwala nam mówić o świecie”. Jest „manifestacją wolnej woli i wyrazem naszej wewnętrznej wolności”. Jest odpowiedzialnością za słowo, za jego elementarne powinności – mówienia prawdy, nazywania rzeczy po imieniu, stawiania pytań. I jednocześnie pozostaje „czymś głęboko osobistym, czymś niezwykle intymnym”. Tak rozumiana poezja staje się przestrzenią ludzkiej prawdy, która wychodzi naprzeciw prawdzie istnienia i udziela jej głosu.

Ryszard Krynicki – poeta aptekarz, wydawca, ważący sumiennie każde słowo. Doceniający skupienie, wchodzący w milczenie jak w ulubiony krajobraz. Przy nim cisza nabiera masy. Przy nim samotność szczęśliwie nie musi wypełniać się bodźcami. Przy jego wierszach można rozwinąć myśl, pozwolić się myślom rozwinąć. Wersy znajduje w szczelinach, uskokach, szpalerach istnienia. Pisze przeciwko nicości. Tłumaczy poetów niemieckich m.in. (Celana, Enzensbergera), pieczołowicie zajmuje się archiwami wielkich (tu: Herbert, Szymborska, Barańczak).