Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki w Opolu

7 sierpnia 2021, sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
  • 10:30 – 12:00
    „Przyjaźń (nie)doskonała na łamach komiksu”, czyli wielkoformatowy warsztat komiksowy z Bereniką Kołomycką

Link do zapisów: https://ojceidziatki.nakiedy.pl/

Pewnie niejeden dorosły spotkał się już serią komiksów „Malutki Lisek i Wielki Dzik”, wydawanej od 2015r. Powieść opowiada o niezwykłej sile przyjaźni i wspólnym poszukiwaniu przygód. Autorka – Berenika Kołomycka – jest rysowniczką komiksów, rzeźbiarką, pisarką, laureatką Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2011r., a jej tom „Malutki Listek i Wielki Dzik. Tam” został nagrodzony w drugiej edycji konkursu Janusza Christy. Jej komiksy zdobią przepiękne rysunki; pełne ekspresji; przykuwające uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłego. Z kolei fabuła jest niesamowicie wartościowa, poruszająca proste, ale fundamentalne kwestie, które mogą posłużyć do dyskusji z dzieckiem na różne tematy. Zatem zabierzcie swe pociechy na fantastyczne warsztaty komiksowe z autorką cudownych komiksów, podczas których absolutnie nikt nie będzie się nudzić! Widzimy się w Opolu!

Czy znacie już malutkiego Liska i jego wspaniałego przyjaciela Wielkiego Dzika? A jeśli nie, czy jesteście w stanie wyobrazić sobie takie połączenie? Na czym tak naprawdę polega przyjaźń i czy będąc wystawianym na próby losu da się o nią walczyć? Przekonajcie się sami! Zapewne jeśli sięgnięcie po pierwszy tom komiksów Pani Bereniki, nie przejdziecie obojętnie obok kolejnych, równie wzruszających i wartościowych. Komiksy są pełne przepięknych ilustracji, więc wszyscy młodzi wielbiciele tego gatunku będą zachwyceni. Serdecznie więc zapraszamy na spotkanie z Panią Bereniką Kołomycką w formie warsztatów komiksowych, na których… oj, nie ma co zdradzać niespodzianek, sami zobaczycie! Do zobaczenia w Opolu!

• 12:00 – 13:00
    „Czytanie pełne skarbów!” – warsztaty sensoryczne z Małgorzatą Swędrowską

Link do zapisów: https://ojceidziatki.nakiedy.pl/

W tym roku po raz pierwszy dostosowujemy wydarzenia do dzieci ze szczególnymi potrzebami. Warsztaty na podstawie książek „Moja mama, mój tata”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat” są przygotowane z myślą o dzieciach wysoko wrażliwych.
    Poprzez zabawę wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo- ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny, a także masażyków na plecach lub zabaw ruchowych w powietrzu.
    Małe grupy pozwalają na pracę we własnym tempie i na poszanowanie indywidualnych potrzeb dzieci.

Czy chciałbyś zostać najprawdziwszym poszukiwaczem skarbów? To wymaga wiele odwagi, ale jesteśmy pewni, że tej ci nie zabraknie! A czy zastanawiałeś się, jak powinien wyglądać Twój wymarzony skarb? Coś, co będzie najcenniejsze na świecie? Przyjdź i przekonaj się, jakie skarby odnajdziesz.

• 14:00 – 16:00
    Ostry Dyżur Literacki – akcja dla dzieci ze szczególnymi potrzebami (w szczególności niepełnosprawnością ruchową, głuchych oraz niewidomych)

Drodzy rodzice, dziadkowie!
    Po raz pierwszy eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego spotkają się z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszącym z festiwalowymi lekarzami, którzy po krótkim wywiadzie, zapisują na receptach książki. Dla osób niewidomych natomiast eksperci przygotowani są na rekomendacje audiobooków. Jeśli wydaje Wam się czasem, że dzieci mają uczulenie na lektury szkolne albo w ogóle na książki, nie mogą skoncentrować się na słuchanej fabule albo trudno im dotrzeć do tych, pasujących do zainteresowań, warto odwiedzić Ostry Dyżur Literacki.

Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko cię swędzi, oczy same się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki.