Marian Szczerba | 1955-2019  – wystawa prac malarskich i benefis

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Marian Szczerba | 1955-2019  – wystawa prac malarskich i benefis

Marian Szczerba | 1955-2019
Wystawa prac malarskich i benefis
27 sierpnia 2019 (wtorek), godz. 18:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 28 września 2019

Marian Szczerba urodził się 06.10.1929 roku w Ząbkowicach Będzińskich, obecnie w granicach Dąbrowy Górniczej, w rodzinie robotniczej. W kwietniu 1939 r. z powodu wielkiego bezrobocia w Zagłębiu Dąbrowskim rodzice przenoszą się do Kamienia Nowego koło Sandomierza, gdzie ojciec ze starszym synem Stanisławem otrzymują pracę w nowo wybudowanej Hucie Szkła Okiennego METAN. Pierwszego września zastaje ich tu wybuch II wojny światowej. W roku 1941 – Niemcy wywożą ojca i brata na przymusowe roboty do Niemiec, pozostawiając resztę rodziny w bardzo trudnych warunkach materialnych.

W 1943 r. kończy szkołę podstawową  w Kamieniu Nowym, uzupełniając zaległości szkolne na tajnych kompletach. W tym czasie zaczyna pobierać pierwsze lekcje rysunku i malarstwa u artysty malarza, który prowadził sklep z obrazami w Sandomierzu. Po zakończeniu wojny  w 1945 r. i po powrocie ojca z Niemiec, wraca z rodzicami do Ząbkowic. Od 01.09. 1945r. do 1947 r. uczęszcza do gimnazjum w Będzinie o przyśpieszonym kursie. Jeszcze w tym samym roku przenosi się do nowo powstałego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Po ukończeniu nauki w liceum – 1949 r. rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W czasie trwania studiów otrzymuje nagrody i wyróżnienia za prace malarskie.

Po uzyskaniu absolutorium na wydziale malarstwa w 1954 r. i otrzymaniu stypendium osiedleńczego przenosi się do Opola a 01.06.1955 r. otrzymuje dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa.

Również w tym samym roku rozpoczyna pracę w Ognisku Plastycznym w Opolu jako nauczyciel malarstwa i rysunku. W sierpniu 19576 r. zostaje członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. W 1959 r. z Ogniska Plastycznego w Opolu przenosi się do nowo powstałego Liceum Sztuk Plastycznych, w którym pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Od 01.09.1970 r. – 31.08.1977 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora.

Marian Szczerba od chwili ukończenia studiów bierze aktywny udział w licznych wystawach okręgowych, ogólnopolskich i zagranicznych m.in. w Czechach, Rosji, Jugosławii, Niemczech, Finlandii, Bułgarii, Hiszpanii oraz na Węgrzech. Miał również wiele wystaw indywidualnych  m.in. w Warszawie, Krakowie ,Katowicach i Opolu. Prace artysty znajdują się w muzeach   i w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Anglii, Belgii, Bułgarii, Francji, Niemczech, Kanadzie, Rosji, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Laureat wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych.

Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał odznaczenia państwowe i resortowe m.in. Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej i medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.