Las jako przestrzeń kulturowa: między światem a zaświatami – wykład prof. Katarzyny Smyk

16/08/2022, godz. 18:00

Las jako przestrzeń kulturowa – między światem a zaświatami
wykład prof. Katarzyny Smyk
16 sierpnia 2022 | 18:00

sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4

Dr hab. Katarzyna SMYK, prof. UMCS – pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, zarządu Sekcji Polskiej Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych redakcji czasopism związanych z kulturą ludową („Twórczość Ludowa” – sekretarz od 2005 r., „Literatura Ludowa”, „Dziedzictwo Kulturowe Wsi”, „Wieś Radomska”, „Rocznik Podhalański” i in.). Przewodnicząca Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy MKiDN na lata 2019-2022 i Pełnomocniczka ds. programowych w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Badaczka terenowa. Autorka i redaktorka kilku monografii, autorka ponad 100 artykułów naukowych poświęconych różnym przejawom dziedzictwa niematerialnego i sposobom ich ochrony. Wyróżniona wielokrotnie za aktywną działalność na rzecz ochrony i promocji kultury ludowej i dziedzictwa tradycyjnego województwa lubelskiego. Uczestniczyła w kilkunastu projektach badawczych, w tym – wspieranych przez MKiDN – jako wykonawca lub opiekun naukowy. Jest autorką monografii „Obrzęd jako tekst kultury. Przykład Bożego Ciała w Spycimierzu” (Lublin, 2020). Brała udział w projektach spycimierskich w latach 2018-2020; aktualnie koordynuje projekt realizowany w latach 2021-2022. Obecnie jest odpowiedzialna za zespół ekspertów badających tradycję układania dywanów kwietnych na Opolszczyźnie (2022-2023).