KUNSTKAMERA/GABINET OSOBLIWOŚCI. Wystawa Jagody Stączek

Wernisaż 10 maja 2023 • 14:00

Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Ekspozycja dostępna do 29 maja

KUNSTKAMERA/GABINET OSOBLIWOŚCI, to część wystawy Jagody Stączek, która premierę miała w lutym, w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w ramach indywidualnych ekspozycji młodych twórców Projekt Room. Inspirowana jest m. in. artefaktami, stanowiącymi ślad przedwojennej historii Wałbrzycha – rodzinnego miasta artystki, która przyznaje: Było w tym piękno, ale i trwoga. Trwoga wyglądała zza kart ilustrowanych kolorowo atlasów anatomicznych. Obecność tych przedmiotów dawała wrażenie, że nie jest to świat przeszły, tylko równoległy, lecz zaklęty. Obcowanie ze starymi rycinami i papierowymi teatrzykami dziecięcymi z XIX wieku zaowocowało tworzeniem ilustracji w formie kolaży, w tym przestrzennych czy częściowo ruchomych. W jej analogowych, w większości, kolażach, widoczna jest również inspiracja malarstwem baroku i renesansu, a wszystko przełamane jest dawką makabrycznego humoru, ukrytym żartem bądź podtekstem.

Jagoda Stączek – ur. 1990 w Wałbrzychu, tam mieszka i tworzy. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa. Zajmuje się plakatem – głównie kolażem, ilustracją prasową, grafiką, rysunkiem i amatorsko – fotografią analogową. Współpracowała m.in. z „Newsweek Psychologia”, „KUKBUK” i „Pismo”, „K Mag” czy „Wysokimi Obcasami”. Jej prace zobaczyć można również w sieci Hoteli Puro.