Krzysztof Kamil Baczyński – wystawa plenerowa

Plac przed MBP

Krzysztof Kamil Baczyński – wystawa plenerowa

Plac przed MBP, ul. Minorytów 4

Wystawa plenerowa powstała z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety pokolenia wojennego i jednego z największych polskich twórców.

W uznaniu jego zasług dla polskiej kultury, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 „Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

Wystawa prezentuje bardziej i mniej znane fakty z życia poety – ukazuje go nie tylko jako przedstawiciela pokolenia Kolumbów czy zdolnego pisarza, ale także przybliża jego najwcześniejsze i szkolne lata, zainteresowania czy przyjaźnie i podróże.

Jak wspomina Lesław M. Bartelski u książce pod redakcją Zbigniewa Wasilewskiego Żołnierz, poeta, czasu kurz…: „(…) każdy czytelnik na nowo wyznacza mu miejsce w swoim świecie. Jest to siłą, jest i słabością sztuki. Siłą – jak w przypadku wielkiej poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zwyciężył, bo przetrwał. Nie człowiek, ale jego dzieło. I to zwycięstwo jest najpewniejsze”.