WYSTAWA ODWOŁANA: Krótkie historie – wernisaż wystawy Kai Renkas

18 stycznia 2022 • 18:00
Galeria Zamostek

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2022

Szanowni Państwo, z przyczyn od nas niezależnych, wystawa została odwołana i odbędzie się w innym terminie.

W galerii MBP obowiązuje limit miejsc. Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Zachęcamy do okazywania certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciw COVID-19. Dobrowolne okazanie takiego certyfikatu pracownikowi biblioteki umożliwi Państwu wejść do galerii poza limitem.

Na terenie biblioteki obowiązuje nakaz noszenia masek zasłaniających nos i usta.

Wystawa Krótkie historie prezentuje zbiór grafik i plakatów wykonanych w latach 2018-2022. Każda z prac kryje za sobą jakąś historię, odpowiada na temat, czy porusza problem nurtujący artystkę. Prace te są wieloelementowe, niektóre z nich, wykonane w technice Augmented Reality, zachęcają odbiorcę do interakcji. Poza statyczną warstwą kryją się w nich animacje, w krótki sposób poszerzające opowiedzianą na papierze historię. Prace AR powstały we współpracy z belgijską artystką Iwoną Pom.

Kaja Renkas – projektantka, ilustratorka, artystka działająca w przestrzeniach grafiki tradycyjnej (sitodruku) oraz najnowszych technologiach cyfrowych (Augmented Reality). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom uzyskała w obszarze grafiki warsztatowej. Swoją edukację kontynuowała na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskała stopień doktora habilitowanego, obecnie pracuje tam na stanowisku profesora UŚ. Jest pomysłodawczynią oraz organizatorką Międzynarodowego Festiwalu Plakatu PlakatFest w Chorzowie.

Nagradzana za prace plakatowe, m.in. na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Swoje prace prezentowała podczas wystaw indywidualnych w wielu znaczących miejscach na świecie, m.in: Haight Street Art Center, San Francisco, USA; Gallery 215, Northern Illinois University, DeKalb, USA; 2600 Cherokee Street, St. Louis, USA; Galería Luis Nishizawa (wystawa wraz z Ryszardem Kaja), Mexico City, Meksyk; Gallery of the Belarusian Academy of Fine Arts, Minsk, Białoruś; Gallery Zed, Leuven, Belgia; Polish Poster Gallery, Berlin, Niemcy; Gallery Kotlawnia, Koszyce, Słowacja; Barendorf Muzeum, Iserlohn, Niemcy; Dydo Poster Gallery, Kraków Polska, Galeria Plakatu Polskiego, Wrocław.