Konserwatorzy dla Opola i regionu / Europejskie Dni Dziedzictwa

Konserwatorzy dla Opola i regionu
Spacer – zwiedzanie – wystawa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019
7 września 2019 (sobota) / godz. 10:00

W ramach EDD oraz cyklu Odkryj Opole, Odział Opolski Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniu 7 września 2019 roku przygotowuje spacer po mieście pt. „Konserwatorzy dla Opola i regionu”, połączony z wystawą poświęconą pracom konserwatorskim, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat realizowali lokalni konserwatorzy.

Spacer będzie związany z prezentacją wybranych zabytków oraz wystawy, która przedstawia sylwetki konserwatorów zabytków, związanych z Opolszczyzną, którzy tutaj mieszkali i pracowali. Ich żmudna i najczęściej anonimowa praca przyczyniła się do odkrycia i zachowania wielu zabytków, które są częścią lokalnego dziedzictwa, a którymi szczycimy się na co dzień, często nie zdając sobie sprawy, że o ich los już wiele lat temu zatroszczyli się konserwatorzy zabytków. Wystawa prezentuje sylwetki lokalnych konserwatorów Łukasza Mrzygłoda, absolwenta Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu, który działał na tych terenach w latach 1932 – 1952, oraz konserwatorów czasów powojennych, będących absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Leszka Nizińskiego, Jerzego Czajora i Gisberta Rzeźniczka. Uczestnicy spaceru będą mieli możliwość zapoznania się nie tylko z wystawą, ale także odwiedzą miejsca, w których znajdują się zabytki konserwowane przez wyżej wymienionych twórców.
Rozpoczęcie spaceru o godzinie 10.00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, a zakończenie w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, gdzie również znajdują się zabytki konserwowane przez lokalnych konserwatorów i gdzie odbywać się będzie wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa.

Spacer odbędzie się niezależnie od pogody, przejazd do skansenu we własnym zakresie.