Konkurs na Esej 2017

Konkurs na Esej 2017

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza

XIV Ogólnopolski Konkurs na Esej

Termin nadsyłania prac upływa 27 listopada 2017 r.

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych.

TEMAT ESEJU: „CZY STANISŁAW LEM PRZEWIDZIAŁ NASZ ŚWIAT?”

W 2016 roku minęła dziesiąta rocznica śmierci Stanisława Lema, jednego z najpopularniejszych i najbardziej intrygujących pisarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Ten świetny prozaik, wyborny eseista i komentator, a także niestrudzony analityk teraźniejszości i przyszłości, w przenikliwy sposób kreślił obrazy nadchodzącego świata. Zafascynowany postępami nowoczesnej techniki, był jednak świadom tkwiących w niej zagrożeń. Uważnego czytelnika tekstów Lema musi zdumiewać, w jak wielkim stopniu pisarz ten przewidział świat, w którym żyjemy. Dodajmy, że chodzi nie tylko o szybki rozwój współczesnych technologii czy gwałtownie pogłębiającą się wiedzę o kosmosie, lecz również o zmieniający się świat człowieka, jego coraz bardziej niepewną kondycję, jego zagubienie w nowoczesności i lęk przed niewiadomą.

Pytanie postawione w tytule eseju jest poniekąd retoryczne. Odpowiedzi wcale nie muszą być jednak oczywiste. Mogą zresztą dotyczyć wszystkich wymiarów Lemowego pisarstwa – nie tylko opowieści i opowiadań, frapujących i wciąż aktualnych, lecz również esejów, felietonów i tekstów krytycznych. Które elementy pojawiające się w tekstach Lema można byłoby nazwać dzisiaj proroczymi? Czy wyłania się z nich portret „człowieka z przyszłości”? Na jakie niebezpieczeństwa i diagnozy warto zwrócić uwagę? Czy opisywany przez autora Solaris czas dnia jutrzejszego oznacza zupełne zerwanie z przeszłością, czy też przeciwnie, jest jej odbiciem i konsekwencją? Może Lem nie tyle przewidział, co wymyślił nasz świat? To tylko niektóre z wielu pytań, jakie nasuwają się w trakcie lektury jego książek. Zapraszamy do lektury Lema jako autora opowiadającego o świecie, który nadchodzi, albo może nawet nadszedł, tyle, że niedostrzegalnie. Czy polski pisarz istotnie przewidział nasz świat?

Organizatorem Konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole, www.mbp.opole.pl

Udział w Konkursie mogą wziąć:

I kategoria – uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, kończących się egzaminem dojrzałości.

II kategoria – studenci  uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.

Regulamin konkursu dostępny na www.mbp.opole.pl

Plik Wielkość pliku Pobrania

Regulamin Lem (2017)