Kojiki czyli księga dawnych wydarzeń – wystawa Anny Herman

03/03/2023, godz. 00:00 - 01/04/2023

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kojiki czyli księga dawnych wydarzeń - wystawa Anny Herman

Kojiki czyli księga dawnych wydarzeń
wernisaż wystawy Anny Herman
3 marca 2023, godz. 14:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 1 kwietnia 2023

Kojiki czyli księga dawnych wydarzeń to wystawa ilustracji Anny Herman będąca interpretacją najstarszego dzieła literackiego Kraju Kwitnącej Wiśni. Ekspozycja przenosi w świat zamierzchłych historii i pozwala zanurzyć się w odmętach kosmogonicznych mitów, dzięki którym dowiemy się jak powstał Archipelag Japoński, poznamy fascynujący, nadzwyczaj często upiorny, świat bóstw, czy genezę cesarskich rodów. Kojiki to niezwykły, metaforyczny tekst, w którym kondensują się legendy, mity, anegdoty dworskie i rozliczne hymny. Dzieło zawiera opis początków japońskiej państwowości, stanowienia prawa i filozofii.

Artystka w swoich pracach kładzie duży nacisk na kolor, kompozycję i niuanse właściwe estetyce japońskiej. Chcąc umieścić owe aspekty w odpowiednim kontekście, tak aby, jak najlepiej przybliżyć odbiorcom świętą księgę Shinto i jedno z najważniejszych dzieł Dalekiego Wschodu, każdej z ilustracji towarzyszy fragment literackiego pierwowzoru.

Anna Herman (ur. 1994) artystka wizualna, malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, obecnie doktorantka. Tworzy obrazy w technice mieszanej na płótnie oraz na papierze. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach malarskich oraz ilustracyjnych w kraju i za granicą m.in. w Tokio, Dreźnie, Monachium, Kownie, Lwowie. Jest autorką sześciu murali we Wrocławiu, m.in. w Narodowym Forum Muzyki oraz Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Nagrodzona brązowym medalem w międzynarodowym konkursie JIA Illustration Award, finalistka biennale ilustracji w Kownie oraz Hiii Illustration Award.