Kobe Bryant: Mentalność Mamby

15/10/2020, godz. 18:00

Kobe Bryant: Mentalność Mamby

Spotkanie z Michałem Rutkowskim, tłumaczem książki The Mamba Mentality: How I Play

15 października 2020 | 18:00

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Kiedy grałem w koszykówkę, nie bałem się niczego

Po zakończeniu kariery zawodowego koszykarza Kobe Bryant zdecydował się podzielić z czytelnikami całą swoją wiedzą i rozumieniem gry, aby przedstawić źródła legendarnej „mentalności Mamby”. Książka pozwala przeżyć podróż w głąb jednego z najbardziej bystrych, analitycznych i kreatywnych umysłów świata sportu. Po raz pierwszy Kobe w najdrobniejszych szczegółach zdradza kulisy swojego treningu, zarówno mentalnego, jak i fizycznego, który nie tylko pozwolił mu odnieść sukces, ale zagwarantował absolutną dominację na parkiecie.

Kiedy dzieci budziły się rano, byłem przy nich i nie miały pojęcia, że zdążyłem już wrócić z hali. Wieczorem mogłem kłaść je do łóżek, a potem iść na kolejny trening, nie odbierając im naszego wspólnego czasu.

Kobe Bryant – amerykański koszykarz grający na pozycji rzucającego obrońcy. 20-letnią karierę sportową w NBA spędził w jednym klubie – Los Angeles Lakers. W latach 2000-2002 razem z Shaquillem O’Nealem poprowadził zespół do trzech tytułów mistrzowskich z rzędu. W 2006 roku w meczu przeciwko Toronto Raptors zdobył 81 punktów, co jest drugim najwyższym indywidualnym wynikiem w historii NBA. MVP sezonu zasadniczego 2007/08 oraz MVP finałów 2008/09 i 2009/10, kiedy to wraz z Los Angeles Lakers zdobył swój czwarty i piąty mistrzowski pierścień. Złoty medalista olimpijski z Pekinu i Londynu. Karierę sportową zakończył w 2016 roku. Zginął w wieku 41 lat w katastrofie śmigłowca w kalifornijskim Calabasas. Wśród ofiar była również 13-letnia córka koszykarza, Gianna.

Michał Rutkowski – wieloletni felietonista „Gazety Wyborczej”, tłumacz biografii Showboat: The Life of Kobe Bryant oraz Mamba Mentality, a także wielu innych książek o tematyce koszykarskiej – Dream Team, biografii Michaela Jordana, Shaquille’a O’Neala, Dennisa Rodmana i Phila Jacksona.