Kazimierz Przerwa-Tetmajer – 150. rocznica urodzin

20/09/2016, godz. 17:00 - 30/09/2016

Biblioteka Główna - Hol

Kazimierz Przerwa-Tetmajer – 150. rocznica urodzin

Spotkanie i otwarcie wystawy „Kazimierz Przerwa-Tetmajer – 150. rocznica urodzin”

20 września 2016 (wtorek), godz. 17:00

Hol MBP/Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 30 września 2016 roku.

Wystawa o życiu, twórczości i działalności Kazimierza Przerwy-Tetmajera została opracowana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie z okazji 150. rocznicy urodzin poety w 2015 roku. Wystawa składa się z dziewiętnastu plansz. Na planszach przedstawiono najważniejsze fakty z życia, działalności artystycznej i literackiej Tetmajera.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer urodził się i spędził dzieciństwo na Skalnym Podhalu, gdzie na stałe zapisał się w pamięci jego mieszkańców. Jego twórczość i zaangażowanie w ruch regionalny górali podhalańskich podniosły świadomość własnej tożsamości mieszkańców regionu. Tetmajer wędrujący  po Tatrach zaliczany jest do pierwszych turystów wysokogórskich w Polsce. Przełęcz na Gerlachu, najwyższym szczycie Tatr i całych Karpat, nazwana została jego imieniem. Do dzisiaj tatrzańska poezja Kazimierza Przerwy-Tetmajera nie traci na swoim pięknie i aktualności.

O wystawie i życiu Kazimierza Przerwy-Tetmajera opowiedzą Józef Haduch – autor scenariusza i kurator wystawy, Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego IX kadencji oraz Janusz Machulik – członek Oddziału Karpackiego PTT w Łodzi.