Karl Hansen: Gospel

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 30 listopada 2017

Wstęp wolny

W cyklu Gospel pamięć i przemijanie to dwa kluczowe motywy, a obrazy mają formę kontemplacji i zamyślenia nad aspektami egzystencji człowieka. Uniwersalne motywy, dotykające tematyki narodzin i śmierci czy przestrzeni (kosmosu), które częściowo są materiałami wtórnymi, nie zostały wykorzystane przypadkowo. Są mocno związane z aktem narodzin i umierania oraz z medium jakim jest fotografia, która utrwala, to co już w momencie powstawania obrazu zamiera i staje się przeszłością.

Fotografie dotykają problemu ograniczeń obrazu fotograficznego, którego nieprzekraczalną granicą jest jakość reprodukcji, a ostatecznie pojedynczy piksel. Niedoskonałe technicznie w swej formie, zniszczone i wyblakłe odzwierciedlają także zacieranie się obrazów z przeszłości, które nakładają się na siebie i tworzą wariacje poszczególnych zdarzeń w naszej głowie.

Granicę tworzy też pamięć zacierająca poszczególne opowieści. Pozostaje tylko fotografia i często, oprócz tego co widzialne na papierze (ale i nie zawsze), historia jest niemożliwa do odtworzenia. Tak jak na pamiątkowym portrecie kobiety z podpisem na odwrocie „…ofiaruje swą maskę”. Zostaje tylko maska, a opowieść umiera wraz z adresatem. Choć sam akt fotografowania obiektu/człowieka jest mocno połączony z aktem umierania – przejścia utrwalonej chwili do przeszłości, do której nie ma dostępu, to przewrotnie, zdjęcie jest dowodem „tego co żywe” i staje się jedyną drogą wizualnej komunikacji z „tym co było”.

KARL HANSEN – stypendysta prezydenta Świdnicy w dziedzinie kultury (2012). Publikował swoje zdjęcia min. dwóch kryminałach autorstwa W. Korycińskiego: Tajemnice Ulicy Pańskiej (2010), Niebieskie zakony (2013) oraz w projektach literackich wydawnictwa Kiklop. Współautor publikacji Palimpsest (2014, Fundacja Archeologia Fotografii). Swoje prace fotograficzne opiera na obserwacji relacji przestrzennych. Wiąże się to z ciągłym przemieszczaniem się i poszukiwaniem nowych elementów i związków przestrzennych. Fotografie oscylują na granicy migawek z podróży, dokumentu i jednocześnie fotografii bardzo osobistej, wręcz intymnej, która dotyka problemu czasu, pamięci i postrzegania obrazu fotograficznego.