Jeż w wielkim mieście

25/09/2019, godz. 17:00

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Jeż w wielkim mieście

Wykład „Jeż w wielkim mieście”
25 września 2019 (środa), godz. 17:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Pomoc jesiennym sierotom

TAURON ratuje jeże. W tym roku na wolność wypuszczono odratowane zwierzęta w Opolu, Zabrzu i Wrocławiu. Jesień to trudny czas dla tych zwierząt, szczególnie dla tych, które niewystarczająco przybrały na wadze. W Opolu odbędą się dwa wydarzenia promujące pomoc jeżom: wykład i wystawa.

Trzy lata temu TAURON ogłosił konkurs dla swoich pracowników, w którym szukano pomysłów na wsparcie społeczności lokalnych. Piotr Gleńsk ze spółki TAURON Dystrybucja zgłosił marzenie – chciał budować domki dla jeży, które przechodzą rehabilitację w jego domu. Dziś to marzenie materializuje się w ogrodach i parkach południowej Polski. W tym roku odratowane zwierzęta zostały wypuszczone na wolność w Zabrzu, Opolu i Wrocławiu i zamieszkały w komfortowych warunkach.
Domki jeżowe mają wymiary 130cm x 58cm u podstawy i są zbudowane ze spienionego, bardzo twardego styropianu – styroduru. Dwa długie tunele wejściowe skutecznie zabezpieczają wnętrze przed intruzami takimi jak: psy, kuny czy lisy, mają też dodatkowy walor – zapewniają właściwą wentylację wewnątrz. Mieszkaniec tej budowli ma solidne schronienie.

Jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, dżdżownice, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników takich jak m.in. psy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie roznoszą. Na terenie Polski występują dwa gatunki jeża: zachodni i wschodni. To zwierzę świetnie czuję się w parku, ogrodzie i lesie. Dorosły jeż w ciągu kilku godzin potrafi zjeść 100-150 gramów pokarmu, odpowiada to 10-12 kg, które musiałby spożyć dorosły mężczyzna.

Samochody, mechanizacja prac rolniczych i ogrodowych, pułapki architektoniczne – to część listy zagrożeń dla jeża. Piotr Gleńsk pracownik TAURON Dystrybucja od lat pomaga kolczastym zwierzakom. Dzięki współpracy z przychodnią weterynaryjną Szwarc&Sobik z Rybnika otrzymuje jeże wymagające rehabilitacji. Dotychczas z azylu w domu pana Piotra skorzystało ponad czterdzieści ogrodowych drapieżników.

O tym, jak człowiek i jeż mogą żyć w przyjaźni opowiedzą pracownicy TAURONA, na co dzień pomagający tym zwierzętom. Zapraszamy na wykład „Jeż w wielkim mieście” o godzinie 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Minorytów 4.

O godzinie 15.00 na Pl. Wolności (taras dolny) zostanie otwarta wystawa „Jeż w wielkim mieście” poświęcona jeżom.