ILUSTRAGAN 6

03/06/2022, godz. 18:00 - 30/06/2022

brak lokacji

ILUSTRAGAN 6

ILUSTRAGAN to cykliczny projekt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, prezentujący twórczość ilustratorską studentów, absolwentów i wykładowców związanych z Wydziałem (a w tym roku również gościnnie artystów spoza UO).

Zapraszamy na wernisaż 3 czerwca o godz. 18:00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wystawa potrwa do końca czerwca.

Co roku ilustraganowicze realizują projekty zgodnie z wybranym tematem, a efektem ich pracy jest wystawa, prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu oraz książka ilustrowana. Tegoroczny temat PLAC ZABAW jest pozornie prosty i zabawny, ale co skrywa pod kolejnymi warstwami?

„Zabawa jest grupotwórcza, jest spoiwem naszych relacji społecznych. Nic dziwnego, że Robert Putnam pomstował na spadek uczestnictwa w ligach gry w kręgle w Stanach
Zjednoczonych, żeby opisać indywidualizację i rozluźnienie wspólnotowości. Zabawa spełnia funkcje rytualne, jej rytm, do którego mogą włączyć się wszyscy, jej wzajemność, którą znają wszyscy palacze papierosów: mach, parę słów, wydech, mach, krótka odpowiedź, mach, kilka słów, wydech, bliżej, dalej, bliżej, dalej. Czysta zabawa, nie ma z tego żadnych wymiernych korzyści. Wdech i wydech. Na chwilę jesteśmy w innym świecie. Wolni?”
(Michał Wanke, wstęp do ksiązki Ilustragan 6).

ORGANIZATOR: Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
PARTNERZY: Biuro Programu Erasmus+ Uniwersytetu Opolskiego, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, Stowarzyszenie Moving.Lab, ZING
KURATORKI: Magdalena Hlawacz, Ewelina Kędzia, Patrycja Kostyra, Magda Wolnicka
WSPÓŁPRACA: Grzegorz Gajos, Michał Krawiec, Halina Palmer-Piestrak, Bartosz Posacki, Paulina Ptaszyńska, Michał Wanke, Studenci programu Erasmus+ PROJEKT I OPRACOWANIE GRAFICZNE: Magdalena Hlawacz, Katarzyna Mular