Wczytuję mapę...

Ikony – Bronisława Stotko

Data i godzina wydarzenia
05/07/2017, godz. 18:00 - 24/07/2017

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Wystawa

Ikony - Bronisława Stotko

Ikony – Bronisława Stotko
5 lipca 2017 (środa), godz. 18.00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4
Wystawę można oglądać do 24 lipca 2017 r.

wstęp wolny

 

Ikony istniały w świecie chrześcijańskim od stuleci. Zwykły człowiek, reprezentant zachodniej kultury, oglądając ikony – zwłaszcza te z okresu średniowiecza – może być zaskoczony ich ubóstwem malarskim. Bierze się to z niezrozumienia tego, czym jest sama ikona i jej malowanie. W Cerkwii prawosławnej ustanowione są dokładne kanony i zasady pisania ikony. Ikona to nie tylko religijny obraz, ale głównie przedstawienie tajemnicy Boga. Zrozumienie ikony to ucałowanie jej zaraz po wejściu do cerkwi, to oczyszczenie przed nią swej duszy, to wreszcie jej kontemplowanie, przy czym nie jest istotne czy podziwiamy ją w muzeum jako dzieło sztuki, czy też adorujemy ją jako objawienie Boga.

„Celem ikony jest wprowadzenie świadomości widza w świat ducha, ukazanie tajemnych i nadprzyrodzonych zjawisk” – Paweł Floreński, Ikonostas i inne szkice, PWN, W-wa 1984.

Bronisława Stotko – naukę sztuki ikonopisarstwa rozpoczęła w latach 70-tych pod okiem mistrza Mirosława Kulickiego. W latach 80-tych współpracowała z Cepelią, doskonaląc swój warsztat pracy i zgłębiając tajniki szkół ikonopisania z różnych okresów historycznych. Największe źródło inspiracji stanowiły dla niej ikony średniowiecza. W 2003 roku wzięła udział w warsztatach ikonopisania w Sokołowsku, gdzie za ikonę „Archanioł Michał” otrzymała pierwszą nagrodę. W maju 2008 w Atelier Bolesława Polnara miała swój pierwszy wernisaż. Od roku 2010 jest członkiem ZPAP. Jej prace znajdują się w prywatnych  kolekcjach wielu wielbicieli sztuki ikonopisarstwa z Belgii, Niemiec, Czech i Macedonii.