Historia na kopertach

03/02/2020, godz. 12:00 - 29/02/2020

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Historia na kopertach

Korespondencja polskiej emigracji w zbiorach specjalnych MBP – wystawa z okazji 250 rocznicy urodzin księcia Adama Czartoryskiego

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać od 3 do 29 lutego 2020 roku

Prezentowane materiały zostały przekazane do zbiorów specjalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przez opolskiego kolekcjonera Romana Sękowskiego. Wśród unikatowych obiektów odnajdziemy m.in.: koperty adresowane do Adama i Władysława Czartoryskich, generała Henryka Dembińskiego, Księżnej Marii Wintemberskiej, hrabiego Jana Działyńskiego i księżnej Anny Czartoryskiej z Sapiehów z lat 1803-1878. Niektóre z nich kryją listy w języku polskim lub francuskim. Pieczęcie, stemple pocztowe w niektórych przypadkach pozwalają na prześledzenie drogi korespondencji. Koperty z czarną obwódką informowały o śmierci najbliższych z rodziny lub przyjaciół.

Prezentowane zbiory pozwalają nam choć częściowo przenieść się w czas Wielkiej Emigracji i jej korespondencji miedzy Polską a Francją.