„Gracje” – rzeźba ceramiczna Marii Kupczak-Zajadacz i Ceramiczna Klasa

„Gracje” – rzeźba ceramiczna Marii Kupczak-Zajadacz

Wernisaż: 22 listopada 2016, godz. 17:00

Mała Galeria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 8 grudnia 2016 roku.

„Gracje” to nawiązanie do wielu twórczych wypowiedzi, poetycka metafora, mająca u podłoża jakieś wspomnienia, utrwalone gesty. Ceramiczne rzeźby obrazują artystyczne wypowiedzi, stanowiąc jednocześnie znakomity dokument historii. Pierwsze zachowane formy to właśnie kobiece torsy. Wykonane w najstarszej technice rzeźbiarskiej – ceramice, powstałe z żywiołu ziemi i długotrwałego procesu obróbki. Zyskują nową jakość na skutek świadomej ingerencji człowieka.

Maria Kupczak-Zajadacz – absolwentka wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz międzynarodowych sympozjów ceramiczno-rzeźbiarskich i malarskich w Izraelu, Niemczech, Danii, Czechach  i Polsce. Współorganizatorka Międzynarodowych Sympozjów Ceramicznych „Tułowice” i wystaw  poplenerowych. Uczestniczka wielu wystaw w Polsce i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in.: Salonu Jesiennego w Opolu, Wojewódzkiej Nagrody Artystycznej, I Nagrody Biennale Ceramiki Polskiej w Książu. Prowadzi pracownię rzeźby oraz ceramiki w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu. Realizuje rzeźby ceramiczne – wieloelementowe kompozycje inspirowane światem przyrody: spiczaste kontynenty, tajemnicze trawy, delikatnie utkane dmuchawce i muszle, drapieżne, wzbijające się do lotu ptaki i łagodne szczebioczące w gnieździe. Fascynuje się organiczną rzeczywistością i jej strukturami. Kontempluje piękno natury; ślad narzędzia, odcisku palca i przypadku – dopełnione dziełem ognia.

Ceramiczna Klasa – wystawa prac licealistów Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu podsumowująca 3-letni etap kształcenia w pracowni ceramiki

Wernisaż: 22 listopada 2016, godz. 17:00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 8 grudnia 2016 roku.

Prace prezentowane na wystawie są efektem poszukiwań w tworzywie ceramicznym, które daje uczniom wiele możliwości wypowiedzi i doświadczeń artystycznych. Obiekty , które powstały prezentują różne zastosowania; są wśród nich użytkowe – naczynia służące do pięknej ekspozycji  jedzenia, czy lalki – do zabawy i dekoracji. Są również formy, których powstanie zainspirowała natura, doskonała i zmieniająca się. Bazują one na kształcie brył i ich negatywów.

Metody pracy warsztatowej były różnorodne i bogate: technika odlewu z masy porcelanowej, wykorzystywanie matrycy gipsowej, modelowanie formy plenerowej metodą unikatu, kopiowanie form ceramiczno-rzeźbiarskich na podstawie zgromadzonej dokumentacji.

Prace obecne na wystawie są nacechowane emocjonalnie, noszą „podpisy” swoich twórców. Bogate doświadczenia pracowniane pobudzają wyobraźnię, pozwalają na innowację, eksperyment, które są dla uczniów źródłem radości i rozwijania pasji.

Swoje prace na wystawie przedstawią uczniowie IV PLP – Nicole Cichoń, Olivia Desczyk, Natalia Chudzik, Jan Kowal, Marianna Krajewska, Natalia Mazur, Marta Mołdawa, Anna Ozimek, Agata Patoła, Alicja Tkaczyk, Izabela Weihs oraz prowadzące pracownię ceramiki – Maria Kupczak-Zajadacz i Beata Pizoń–Jeziorowska.