Wczytuję mapę...

Głośne czytanie komiksu „Kwaśne jabłko”

Data i godzina wydarzenia
29/11/2019, godz. 18:00

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Spotkanie

Głośne czytanie komiksu „Kwaśne jabłko”

Głośne czytanie komiksu Kwaśne jabłko
autorstwa Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz
29 listopada 2019 (piątek), godz. 18:00
Galeria MBP Zamostek

wstęp wolny

Wystąpią:

Karolina Gorzkowska

Karol Kossakowski

 

Kilkanaście lat temu redaktor z jednego z czołowych wydawnictw komiksowych w Polsce odrzucił scenariusz Kwaśnego jabłka. Powiedział wtedy, że pokazał go koleżankom, a one stwierdziły, że nie chciałyby przeczytać tej historii, gdyby została wydana w formie komiksu. Prawdę powiedziawszy, nikt nie chciałby czytać, słuchać czy oglądać tego typu historii, niezależnie od formy, w jakiej zostałyby one zaprezentowane. A jednak są one opowiadane. A są opowiadane, bo się zdarzają: i starszym i młodszym, wykształconym i nie, pobożnym i bezbożnym. Żadna z tych osób nie chciałaby trafić na kwaśne jabłko w koszyku. Niektórym jednak to się zdarza. Dlatego takie historie muszą być opowiadane.

[od wydawcy]

Joanna Karpowicz (ur. 1976 w Krakowie) – absolwentka krakowskiego Liceum Plastycznego, studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki zakończone dyplomem z wyróżnieniem, realizowanym w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2001 roku. Zajmuje się malarstwem, ilustracją i komiksem. W swoich pracach bazuje wyłącznie na tradycyjnych technikach malarskich. Wybrane komiksy autorki: Szminka (2003), Jutro będzie futro (2005), Staruorzzz: Stare klisze (2006), Wujek Franz (2007), Pocztówki z Białegostoku (2012).

Jerzy Szyłak (ur. 1960 w Elblągu) – polski literaturoznawca, filmoznawca i scenarzysta komiksowy. Absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego (Zakład Dramatu, Teatru i Filmu w Instytucie Filologii Polskiej). Pracował również w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Scenarzysta komiksowy, m.in. SzminkaSzelki (rys. Wojciech Stefaniec), Obywatel w palącej potrzebie (rys. Jacek Michalski), Wyznania właściciela kantoru (rys. Mateusz Skutnik), Alicja (rys. Mateusz Skutnik), Alicja po drugiej stronie lustra (rys. Jarosław Gach).

[od wydawcy]