Wczytuję mapę...

FESTIWAL KSIĄŻKI 2019 w MBP

Data i godzina wydarzenia
07/06/2019, godz. 00:00 - 09/06/2019

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Dla wszystkich, Spotkanie

FESTIWAL KSIĄŻKI 2019 w MBP
FESTIWAL KSIĄŻKI 2019
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
ul. Minorytów 4

 

7 czerwca (piątek)

  • 9:45 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek
    OPOLE Kolorowy portret Miasta – spotkanie z przedszkolakami

W czasie spotkania będziemy rozwiązywać zagadki i rebusy. Dzięki kolorowance OPOLE Kolorowy portret Miasta poznamy historię miasta Piastów Śląskich, a także najciekawsze miejsca Opola.

  • 10:30 / Galeria MBP ZAMOSTEK
    Sprawdź, czy jesteś przedsiębiorczy!warsztaty książkowe z Wydawnictwem Poławiacze Pereł

Warsztaty będą zorganizowane wokół książki Justyny Bereźnickiej z ilustracjami Izabeli Dudzik Kawiarnia. Mój pierwszy biznes. Kreatywny zeszyt ćwiczeń. Zapraszamy do świata prawdziwego biznesu i zasad ekonomii, przybliżonych w lekki i przystępny sposób. Na warsztatach zdobędziemy narzędzia, które przydadzą się w życiu. Zrobimy burzę mózgów, stworzymy mapę myśli. Połączymy teorię z praktyką.

  • 10:30 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek
    Otwórz okno i sprawdź, dokąd zaprowadzi cię… wyobraźnia
    Spotkanie z Zuzanną Malinowską

Zapraszamy wszystkie przedszkolaki na spotkanie z Zuzanną Malinowską, która opowie o swojej najnowszej książce Okienko. Zuzanna Malinowska jest absolwentką Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP, projektuje książki, uczy jazdy na nartach i tworzy przedmioty z ceramiki. Mieszka i pracuje w Warszawie.

8 czerwca (sobota)

  • 12:00 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek

Warsztaty z Kicą Kocią

Kicia Kocia, bohaterka serii książek dla najmłodszych czytelników autorstwa Anity Głowińskiej, to rezolutna kotka, która wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi odkrywa odważnie świat i uczy się najważniejszych zasad i prawideł w codziennym życiu. Na warsztatach pojawi się słowo czytane, ponadto dzieci poznają kilka magicznych sztuczek. Będzie dużo ruchu i kocich zabaw, również dykcyjnych. Wspólnie ułożymy puzzle-kostki. Będzie się działo! Miauuu!

  • 12:00 / MBP

 Warsztaty kryminalne z Joanną Opiat-Bojarską i Ryszardem Ćwirlejem

W jaki sposób konstruowana jest fabuła ulubionych kryminałów? O jakich elementach charakterystycznych nie można zapomnieć? Co gwarantuje suspens, punkt kulminacyjny albo twist? Warsztaty dedykowane dla fanów powieści kryminalnych, złaknionych wiedzy o konstruowaniu pełnych napięcia treści, pisarzy, pasjonatów, a przede wszystkim tych, którzy chcą spróbować swoich sił w świecie kryminałów.

Joanna Opiat-Bojarska – uznana autorka powieści kryminalnych. Dociekliwa i bezkompromisowa, nie unika trudnych tematów. W pisaniu stawia na realizm, emocje i matematyczną precyzję.

Ryszard Ćwirlej – dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca „kryminału neomilicyjnego”, nowego gatunku literackiego. W Wydawnictwie MUZA ukazało się osiem książek autora. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej powieści kryminalnej 2014 roku.

Zapisy: festiwalksiazki@gmail.com

  • 13:30 / MBP

Jak napisać reportaż historyczny?
Warsztaty kreatywnego pisania z Urszulą Glensk

Od nitki do kłębka… Od pierwszego zdania do zakończenia… Jak napisać historię rodzinną? Jak odzyskać zapomniane? Jak zrozumieć minione? O sposobach dokumentowania przeszłości, odczytywaniu fotografii, konstruowaniu narracji, a także o przyjemnościach i smutkach poszukiwań opowie Urszula Glensk na przykładzie biografii reporterskiej Hirszfeldowie. Zrozumieć krew.

Urszula Glensk – literaturoznawca i krytyk literacki, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, gdzie wykłada literaturę i creative writing. Autorka książek: Proza wyzwolonej generacji 1989-1999; Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze; Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu; Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939). Jest stałą recenzentką w „Nowych Książkach”.

Zapisy: festiwalksiazki@gmail.com

9 czerwca (niedziela)

  • 12:00 / MBP
    Loesje – warsztaty pisania kreatywnego

Warsztaty to zabawa skojarzeniami słownymi i wspólne pisanie krótkich tekstów. Kreatywne pisanie z Loesje pobudza twórcze myślenie, inspiruje do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł. Warsztaty rozwijają twórcze wykorzystanie języka poprzez współdziałanie w grupie. Skłaniają do refleksji nad znaczeniem słów i ich możliwą wieloznacznością, uzależnioną od kontekstu wypowiedzi.

Zapisy: festiwalksiazki@gmail.com

 

OPOLSKA SCENA LITERACKA

 

  • 15:30 / Sala Konferencyjna MBP
    GROTOWSKI. BEDEKER OPOLSKI – spotkanie z Agnieszką Wójtowicz
    Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

 

Agnieszka Wójtowicz – dr nauk filologicznych, absolwentka krakowskiej teatrologii, historyk teatru adiunkt w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Jej  zainteresowania badawcze skupiają się wokół historii teatru polskiego w XX wieku (działalność Jerzego Grotowskiego oraz życie teatralne w Wilnie w dwudziestoleciu międzywojennym). Publikowała m.in. w „Notatniku Teatralnym”, „Didaskaliach”, „Teatrze” oraz „Pamiętniku Teatralnym”. Autorka książki poświęconej opolskiemu okresowi działalności Jerzego Grotowskiego: Od Orfeusza do Studium o Hamlecie. Teatr 13 Rzędów w Opolu (1959-1964), współautorka (z Teresą Kudybą) filmu Gra z pamięcią. Grotowski w Opolu. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru w roku 2017.

  • 16:30 / Sala Konferencyjna MBP
    TWARZĄ W TWARZ – spotkanie z Agatą Suchocką
    Prowadzenie: Małgorzata Lis-Skupińska

Agata Suchocka – tłumaczka, wokalistka, pisarka, poetka i animator kultury. Inicjatorka Nieformalnego Opolskiego Klubu Literackiego zrzeszającego pisarzy lokalnych. Z pasji związana z Filharmonią Opolską, śpiewa w chórze oraz opracowuje i prowadzi autorskie Koncerty Rodzinne. Autorka bloga agatasuchocka.blogspot.com, na którym publikuje krótkie formy literackie. Zadebiutowała w 2015 powieścią Woła mnie ciemność, będącą pierwszym tomem cyklu wampirycznego, który obecnie obejmuje 6 powieści i wciąż się rozrasta.

  • 17:30 / Sala Konferencyjna MBP
    KRESOWA ATLANTYDA – spotkanie ze Stanisławem Sławomirem Nicieją
    Prowadzenie: Janusz Ireneusz Wójcik

Stanisław Sławomir Nicieja – historyk, biografista, historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, eseista, długoletni rektor Uniwersytetu Opolskiego (4 kadencje), miłośnik i renowator zabytków, laureat wielu nagród i wyróżnień. Opublikował kilkanaście książek, około 400 artykułów naukowych, publicystycznych i popularyzujących historię oraz kilkadziesiąt biogramów i artykułów biograficznych. Publikował m.in. w „Zeszytach Historycznych” w Paryżu, „Dziejach Najnowszych”, „Odrze”, „Kresach Literackich”, „Przeglądzie Wschodnim”, „Życiu Literackim”, „Pulsie” w Londynie, „Orle Białym” w Londynie, „Tygodniu Polskim” w Londynie, „Kwartalniku Historycznym”, „Mówią Wieki”. Jest laureatem nagród: im. Ludwika Waryńskiego (1987), im Juliusza Ligonia (1989), „Życia Literackiego” (1989), „Przeglądu Technicznego” (1989), Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie im. Edwarda Raczyńskiego (1991), „Przeglądów Wschodniego” (1993), nagrody „Polityki” (1999), Nagrody Literackiej Wojewody Opolskiego (1990), nagrody I stopnia Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia naukowe (1986, 1991, 1999), Nagrody im. Karola Miarki (2008), tytułu Zasłużony Obywatel Miasta Opola (1994).

  • 19:00 / Sala Konferencyjna MBP
    OBRAZ – projekcja filmu i spotkanie z Maciejem Siembiedą
    Prowadzenie: Adam Szaja

Maciej Siembieda – urodził się w 1961 roku. Jest pisarzem i reportażystą, absolwentem Uniwersytetu Opolskiego, byłym redaktorem naczelnym „Nowej Trybuny Opolskiej”, trzykrotnym laureatem „polskiego Pulitzera” czyli Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż. Od trzydziestu lat prowadzi dziennikarskie śledztwa historyczne. Publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, „Polityce”, „Odrze” i „Tygodniku Kulturalnym”. Autor zbiorów reportaży pt. „Gwiazdozbiór odmieńców”, „Piąta pora roku”, „Podwieczorek oprawców”, „Pośmiertny zjazd absolwentów”. W 2017 roku autor wydał powieść pt. 444, której następstwem było Miejsce i imię (2018) oraz wydany w tym roku Gambit.

Po spotkaniu odbędzie się projekcja dokumentu Dagmary Spolniak pt. Obraz inspirowanego książką Macieja Siembiedy 444, poświęconej perypetiom jednego z mniej znanych obrazów Jana Matejki – „Chrzest Warneńczyka”.

 

Program całego festiwalu dostępny na stronie http://festiwalksiazki.pl/