Ewa Lipska w Ogrodzie Literatury

15/09/2021, godz. 18:00

Ewa Lipska w Ogrodzie Literatury

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu
zaprasza na odsłonięcie rzeźby poświęconej Ewie Lipskiej w Ogrodzie Literatury MBP
oraz na spotkanie z poetką

15 września 2021 • 18:00 • sala spotkań MBP • ul. Minorytów 4
Spotkania będzie także transmitowane na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (facebook.com/mbpopole)

Laudację wygłosi: Adrian Gleń
Prowadzenie spotkania: Wojciech Bonowicz

Zapraszamy do Ogrodu Literatury MBP, w którym nastąpi uroczyste odsłonięcie rzeźby poświęconej Ewie Lipskiej. Następnie zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie poetek. Od debiutanckiej książki opublikowanej w 1967 r. po tomy najnowsze rozpoznajemy styl autorki, odnajdujemy powracające motywy. Równocześnie poezja Lipskiej wciąż się odnawia. Krąg tematyczny jej wierszy stopniowo się rozszerza, a sposób obrazowania oparty na paradoksie i zaskakujących metaforach pozwala za każdym razem inaczej spojrzeć na świat i na nasze relacje z drugim człowiekiem, w odkrywczy sposób nazwać odwieczne ludzkie emocje i lęki.

Będzie to już druga rzeźba w Ogrodzie Literatury MBP, którego ideą jest honorowanie mistrzów polskiej literatury. Jako pierwszy, w roku 2019, swój profil odsłonił Ryszard Krynicki.

Rzeźbę poetki zaprojektował opolski artysta rzeźbiarz, Robert Suchiński.

EWA LIPSKA – poetka, autorka tekstów piosenek i jednej powieści, urodzona w 1945 roku w Krakowie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-80 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Debiutowała w 1961 roku na łamach „Gazety Krakowskiej” wierszami Smutek, Krakowska noc, Van Gogh. Jej pierwszy tom Wiersze ukazał się sześć lat później. Autorka ponad trzydziestu tomów poetyckich i jednej powieści Sefer (2009). Uczestniczka programu „International Writing Program” w Iowa City. Należy do polskiego i austriackiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Kościelskich (1973), nagrody Polskiego PEN Clubu (1993), nagrody miesięcznika „Odra” (2004). W 2018 r. za tom Pamięć operacyjna nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. Gałczyńskiego. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2019 za całokształt twórczości. We wrześniu 2020 roku nakładem Wydawnictwa a5 ukazał się jej autorski Nowy wybór wierszy.