Wczytuję mapę...

Epicentrum – wernisaż wystawy Jaremiego Picza

Data i godzina wydarzenia
19/08/2019, godz. 18:00 - 24/08/2019

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Kategoria
Wystawa

Epicentrum – wernisaż wystawy Jaremiego Picza

Epicentrum – wernisaż wystawy Jaremiego Picza
19 sierpnia 2019 (poniedziałek) / godz. 18:00
Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

 

Wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 24 sierpnia 2019

 

 

Cykl obrazów pod umownym tytułem Epicentrum powstawał na przestrzeni kilku ostatnich lat stopniowo zmieniając swe złożenia i formę. Budowanie ekspresji obrazu, jego kolorystyki i światła było w pełni przemyślane i zaplanowane. Korzystając z założeń Kazimierza Malewicza dotyczących wykorzystania Figur geometrycznych w kompozycji obrazu i osiągnięć Jaksona Polloka, który budował fantastyczne obrazy wykorzystując do tego w dużym stopniu przypadkowe chlapnięcia farby budowałem swoją własną strukturę koloru.

Trzy główne założenia to ekspresja, kolor i światło, które zawsze towarzyszyły mi w tworzeniu obrazów. Chęć pokazania dwoistości natury i jej wielowymiarowości,  także stały u podstaw moich działań.

 

JAREMI PICZ – urodzony w 1955 r. w Lewinie Brzeskim. Uprawia malarstwo sztalugowe, zajmuje się rzeźbą i tworzy instalacje. Pierwszą jego dużą wystawę indywidualną zorganizował Szymon Kobyliński w ramach ogólnopolskiego konkursu wiedzy o sztuce w 1973 r. Założył z Romanem Malinowskim Wolne Związki Zawodowe w Lokomotywowni w Opolu. Drukował plakaty i druki ulotne w siedzibie Solidarności we Wrzeszczu w Gdańsku. W 1981 r. wyjechał do Niemiec, gdzie przez dwa lata współpracował z Galerią Polską w Düsseldorfie. Po powrocie do Polski pracował dla Muzeum Architektury we Wrocławiu przy konserwacji zabytków Dolnego Śląska i budowie skansenu w Kudowie-Zdrój. W 1987 r. zaprojektował i wykonał płaskorzeźbę drzwi wejściowych do kościoła św. Piotra i Pawła w Łubnianach pod Opolem.

Jego obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i są sprzedawane na aukcjach (m.in. Dom Aukcyjny Rempex, Warszawa, Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa, Polski Dom Aukcyjny Wojciecha Śladowskiego, Kraków, Pragaleria, Warszawa, Auktionshaus Weser, Bremen).

Wybrane wystawy:

2016 –  Centrum Kultury Polskiej im.

Ignacego Paderewskiego, Bruksela, Belgia

2017 – Biennale w Cannes, Francja

2017 – Art Carrousel du Louvre, Paryż

Zamek Hubertendorf, Wiedeń, Austria

Galeria PAKS, Monachium, Niemcy

Galeria PAKS, Wiedeń, Austria

2019-  Udział w Art Capital, Grand Palaise, Paryż, Francja

Odznaka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Dla Kultury Polskiej

2018 – nominacja do Carravaggio Prize Master of Art, Mediolan, Włochy

2019 nominacja do Botticelli Prize, Florencja, Włochy