Wczytuję mapę...

DNI OPOLA 2019 w MBP

Data i godzina wydarzenia
17/05/2019, godz. 00:00 - 18/05/2019

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Dla dorosłych, Dla dzieci, Dla wszystkich, Wystawa

DNI OPOLA 2019 w MBP

DNI OPOLA 2019 w MBP

 

Program

 

17 MAJA 2019 (PIĄTEK)

  • godz. 11:00
    Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4
    Kto ty jesteś? Polak mały!
    Wernisaż wystawy

Kto ty jesteś? Polak mały! to wystawa skierowana do dzieci, ale także ich rodziców i opiekunów. Celem wystawy jest znalezienie odpowiedzi na pytania: czym jest Polska, ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, życie w wolnym kraju, dziedzictwo i tożsamość narodowa?

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to prace polskich artystów tworzących dla dzieci, takich jak: Joanna Rusinek, Agata Dudek, Marianna Oklejak, Iwona Chmielewska, Marcin Bruchnalski, Piotr Fąfrowicz, Marianna Sztyma, Tomasz Samojlik, Joanna Concejo, Joanna Gębal, Piotr Socha, Piotr Karski, Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Część druga to prace plastyczne dzieci wyłonione w ogólnopolskim konkursie. Wystawa zderza ze sobą dwie perspektywy: dorosłych artystów oraz dzieci. Wszystko po to, aby obie wizje uzupełniały się i pokazywały jak najszerszy obraz naszej ojczyzny.

Warsztaty plastyczne dla dzieci pod kierunkiem animatorek z Fundacji Czas Dzieci

Odrębną częścią spotkania będą warsztaty plastyczne oparte na idei całej wystawy.

  • godz. 14:00 – 19:00
    Plac Wolności
    Ostry Dyżur Literacki

Ostry Dyżur Literacki jest akcją promującą czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego specjalistki od literatury dla dzieci w kitlach lekarskich będą diagnozowały, wypisywały recepty i dawały zalecenia czytelnicze. Poradzą, co robić w przypadku alergii na książki oraz jak dawkować literaturę. Każdy uczestnik otrzyma indywidualnie dobraną receptę, na której zostanie zapisana nazwa leku i dawkowanie (np. „Lolek” czytać 20 minut dziennie, po jedzeniu). Każda recepta literacka ważna jest 30 dni – zapraszamy dzieci i rodziców do zrealizowania recept w bibliotece mobilnej a po zakończeniu akcji w MBP w Opolu.

Mobilna biblioteka
Plac Wolności

Na Placu Wolności po raz pierwszy zaaranżowana zostanie mobilna biblioteka, w której uczestnicy Dni Opola będą mogli zrealizować receptę otrzymaną podczas Ostrego Dyżuru Literackiego, a także zapisać się do biblioteki.

Kiermasz książek używanych
Plac Wolności

 

  • godz. 17:00
    Scena plenerowa na Placu Wolności
    Spotkanie z Rafałem Kosikiem
    Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Rafał Kosik – urodzony w 1971 roku w Warszawie, pisarz, publicysta i scenarzysta, współwłaściciel wydawnictwa Powergraph. Pisze od pierwszych klas szkoły podstawowej, zadebiutował jednak dopiero w 2001 roku na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem Pokoje przechodnie. Po kilkudziesięciu opowiadaniach w „Nowej Fantastyce” i „Science Fiction” przyszedł czas na debiut powieściowy – w 2003 roku ukazała się książka Mars. Jego kolejna powieść Vertical była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i zwyciężyła w plebiscycie Nautilus 2006. W 2008 roku za powieść Kameleon autor otrzymał komplet nagród fantastycznych, w tym: nagrodę główną Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę Sfinksa. Największą popularność przyniósł mu cykl 13 powieści science fiction dla młodzieży Felix, Net i Nika, a także wyjątkowe książki Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów – jedna historia opowiedziana z punktu widzenia dwojga bohaterów. Dzięki temu czytelnicy mogą zdać sobie sprawę z tego, że różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać czy interpretować te same zdarzenia. Od połowy 2007 roku próbuje określać się jako full-time writer. O swoim pisaniu mówi: „Piszę z potrzeby opowiadania historii. Uważam jednak, że czytanie przede wszystkim powinno być przyjemnością. Jeśli historia ma być nudna, lepiej jej w ogóle nie pokazywać światu”.

18 MAJA 2019 (SOBOTA)

  • 12:00
    Hol MBP, ul. Minorytów 4
    Odra – rzeka atrakcji
    Spacer nad Odrą z Arkadiuszem Szarańcem

    OBOWIĄZUJĄ ZAPISY – FORMULARZ PONIŻEJ

Dzieci i rodziców zapraszamy na wyjątkowy spacer wzdłuż Odry. Wycieczka przyrodnicza połączona będzie z obserwacją krajobrazu miasta, zjawisk przyrodniczych (ptaków, roślin) oraz opowieścią przewodnika-ekoisty na temat skarbów przyrodniczych, historycznych oraz tradycji lokalnej związanej z Odrą i Opolem.

    Formularz zgłoszeniowy

    Spacer nad Odrą z Arkadiuszem Szarańcem


    • godz. 12:00
      Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4
      Biblioteka młodego przyrodnika
      Sobota z Mamą i Tatą

    Gościem specjalnego wydania „Soboty z Mamą i Tatą”  będzie Andrzej Czernik, który przeczyta najmłodszym bajkę pt. Gajowy Badura. Po wysłuchaniu historii o gajowym Badurze młodzi czytelnicy wraz z rodzicami będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i samodzielnie wykonać sowę płomykówkę, opolskie motyle czy kwiaty w opolskich barwach.

    Andrzej Czernik – dyrektor i aktor teatru Ekostudio. Jest autorem sztuk teatralnych Rajmund i Julka, Zasypani, Mikołaj II. Jest także autorem i kompozytorem musicalu Wybór oraz bajek edukacyjnych i ekologicznych: Gajowy Badura, Wilk Witek, Piotruś i SMOG oraz Drużyna Zet.