„DEBUTS 2015” – 5. Opolski Festiwal Fotografii

DEBUTS 2015 – wystawa

Wernisaż – 2 października 2015 r., godz. 17:00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 31 października 2015 r.

Wystawa laureatów drugiej edycji projektu DEBUTS – pierwszego w Polsce programu, którego celem jest wspieranie wschodzących fotografów w początkowym etapie ich kariery – prowadzonego przez czasopisma fotograficzne „doc! photo magazine“ i „contra doc!“.

Swoje prace zaprezentuje 55 fotografów z grona 167 osób, które zakwalifikowały się do rundy finałowej tegorocznego DEBUTS. Aby wziąć udział w DEBUTS należało nadesłać ośmiozdjęciowe portfolio. Wszystkie zgłoszone portfolia zostały ocenione przez międzynarodowe jury w składzie:

• Regina Anzenberger (Austria) – kuratorka, założycielka AnzenbergerAgency i AnzenbergerGallery, dyrektora ViennaPhotoBookFestival;
  • Luca Desienna (Wielka Brytania) – dyrektor wydawnictwa Gomma Books, dyrektor artystyczny „Gomma Magazine“ oraz juror Gomma Photography Grant;
  • Ron Haviv (USA) – członek-założyciel agencji VII Photo, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of the Year International, bohater 6 filmów dokumentalnych;
  • Grzegorz Kosmala (Polska) – redaktor naczelny „doc! photo magazine“ i „contra doc!“, pomysłodawca DEBUTS;
  • Francesco Zizola (Włochy) – członek-założyciel agencji Noor Images, dziewięciokrotny laureat nagrody World Press Photo (w tym za Zdjęcie Roku 1996) oraz Pictures of the Year International.

W DEBUTS mogą wziąć udział ci fotografowie, którzy zadebiutowali w ściśle określonym przez organizatorów przedziale czasowym (maksymalnie trzy lata od pierwszej autorskiej publikacji w mediach lub pierwszej wystawy lub ukończenia szkoły fotograficznej).

Wystawa DEBUTS jest uzupełnieniem publikacji książkowej pod tym samym tytułem. Książka, poza fotografiami, zawiera dodatkowo krótkie notki biograficzne autorów zdjęć. Zgodnie z założeniami projektu, album trafia do 100 najważniejszych na świecie instytucji działających w obszarze fotografii (muzea, galerie, festiwale, kolekcjonerzy).

Fotografowie: Dariusz Bareya, Marta Berens, Paweł Biedrzycki, Alicja Bloch, Paweł Bogumił, Tomasz Böhm, Kinga Brocka, Michał Czech, Katarzyna Dybowska, Katarzyna Gasińska, Mateusz Grybczyński, Mateusz Grymek, Klaudyna Hady, Nadia Issa, Weronika Izdebska, Jadwiga Janowska, Adrian Jaszczak, Mateusz Jaźwiecki, Klaudia Kaczmarczyk, Tomasz Kajszczarek, Arkadiusz Kikulski, Dominika Komowska, Antonina Konopelska, Yulia Krivich, Monika Krzyszkowska, Wiktor Kubiak, Piotr Kutolowski, Mateusz Leźnicki, Paulina Maciejewska, Katarzyna Maluga, Katarzyna Mazur, Marcin Minasowicz, Marcin Mirosławski, Kuba Mozolewski, Maria Nowakowska, Konstancja Nowina Konopka, Karolina Nowosielska, Anna Osetek, Karol Pantelewicz, Justyna Płaczkiewicz, Marta Pociecha, Kaja Rata, Małgorzata Sajur, Jakub Stanek, Maciej Świstek, Magdalena Świtek, Natalia Szemis, Marta Szewczyk, Paweł Tkaczyk, Magdalena Toborowicz-Kuranda, Weronika Tyrpa, Łukasz Ułanowski, Marcin Urbanowicz, Paweł Wieczorek oraz Dawid Żuchowicz.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronach:

www.docphotomagazine.com

www.docphotomagazine.com/debuts