Wczytuję mapę...

Czytam! To naturalne

Data i godzina wydarzenia
11/12/2021, godz. 12:00 - 10/01/2022

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Sala konferencyjna

Kategoria
Dla dzieci, Spotkanie

Czytam! To naturalne

Czytam! To naturalne

Ekoedukacja jest niezbędna w życiu człowieka, zwłaszcza tego młodego, który dopiero uczy się prawidłowych zachowań dotyczących życia zgodnego z naturą.

W ramach projektu Czytam! To naturalne zapraszamy na spotkania z autorami i ilustratorami książek o przyrodzie dla dzieci. Młodzi czytelnicy będą mieli okazję zobaczyć swoich ulubionych pisarzy oraz poszerzyć wiedzę z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Spotkania będą połączone z warsztatami, podczas których uczestnicy wykonają prace plastyczne nawiązujące do wcześniej omawianych książek.

Wydarzenia będą realizowane hybrydowo – w formie stacjonarnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu oraz online.


  • 11.12.2021 • 12:00 | sala spotkań MBP, ul. Minorytów4
    Pogoda dla Puchaczy
    Spotkanie online z Marcinem Koziołem

Spotkanie wypełnione ciekawostkami, projekcjami multimedialnymi, zagadkami i quizami – pozwoli uczestnikom doświadczyć wszystkich czterech pór roku. Dzieci zaprzyjaźnią się też z głównym bohaterem – puchaczem Bubusiem! Cykl książek „Pogoda dla Puchaczy” jest opowieścią o przygodach sympatycznego rodzeństwa puchaczy, które wyrusza z gniazda w poszukiwaniu własnego kawałka lasu. Bubuś, Bubisia, Bubbo oraz Bubel wraz z czytelnikami będą poznawać mieszkańców lasu i obserwować zmiany jakie zachodzą w przyrodzie na przełomie jesieni, zimy, wiosny i lata.

MARCIN KOZIOŁ – autor książek dla dzieci i młodzieży. Podróżnik, miłośnik starych komputerów i koni. Jego zainteresowania znajdują odzwierciedlenie w tematyce pisanych książek: „Szalona historia komputerów”, „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor) oraz seria o Wombacie Maksymilianie (Nagroda Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci).

Seria „Pogoda dla Puchaczy” powstała we współpracy z prezenterem pogody Bartkiem Jędrzejakiem.

 

Oto prosta instrukcja wraz z linkiem i hasłem dla uczestników spotkania autorskiego online. 
Hasło będzie aktywne w dniu spotkania. Można się logować już kilka minut przed spotkaniem. Spotkanie trwa 60 minut.

Wejdź na stronę: https://marcinkoziol.com/nazywo.html
Kliknij: w przycisk „Webinar na żywo”
Uzupełnij:
– Imię uczestnika
– Adres e-mail: można podać dowolny adres e-mail, np. test@test.pl
– Hasło: Puchacze11

 

  • 14.12.2021 • 10:00 | sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4
    Wielkie przygody w świecie przyrody
    Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszką

Spotkanie będzie nawiązywało do książki „Wielkie przygody w świecie przyrody”. Jest to opowieść o ludziach żyjących w różnych epokach i miejscach na ziemi, których łączy miłość i szacunek do przyrody. Książka może także stanowić źródło inspiracji i praktycznych porad, jak, za wzorem konkretnej postaci, przeżyć własną przygodę w świecie przyrody.

WOJCIECH MIKOŁUSZKO – przyrodnik, dziennikarz naukowy i autor książek dla dzieci. W swoich tekstach porusza takie tematy jak ewolucja, paleontologia i ekologia. Prowadzi też zajęcia popularnonaukowe dla dzieci. Oprócz książki „Wielkie przygody w świecie przyrody”, jest też autorem takich publikacji jak: „Tato, a dlaczego?”, „Wielkie pytania małych ludzi”, „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi” oraz „Wojtek”.

 

  • 18.12.2021 • 12:00 | sala spotkań, ul. Minorytów 4  | Facebook MBP (facebook.com/mbpopole)
    Spotkanie online z Tomaszem Samojlikiem

W trakcie spotkania naukowiec, a także autor książek i komiksów dla dzieci, zabierze czytelników w podróż do świata przyrody. Dzieci poznają żubra Pompika, wilka Ambarasa, borsuczkę Tarmosię oraz niedźwiadki Berę i Orsona, a także dowiedzą się, jak wygląda życie zwierząt w prawdziwym lesie. Część spotkania wypełni krótki warsztat rysunkowy – uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak w prosty sposób narysować bohatera serii książek „Żubr Pompik”.

TOMASZ SAMOJLIK – biolog, pisarz, rysownik i popularyzator wiedzy o przyrodzie. Pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, gdzie zajmuje się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej.

 

  • „W zgodzie z naturą żyjemy – piękno świata malujemy”

Wykaż się kreatywnością i zaprezentuj, w jaki sposób dbać o przyrodę i żyć w zgodzie z naturą. Pomyśl, jaki wpływ na środowisko i otaczający nas świat ma ekologia i przenieś swój pomysł na papier. Technika wykonania pracy jest dowolna. Format A4 lub A3. Do wykonania pracy można użyć różnych surowców wtórnych. Liczy się pomysłowość i twórcze podejście do tematu.

Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Pracę można dostarczyć osobiście do siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4) lub zdalnie – przesyłając zdjęcie pracy na adres: wddpokojbajek@mbp.opole.pl.

Termin dostarczania prac: 10.01.2022 r.
Regulamin konkursu

Każda praca powinna mieć dołączony opis wg wzoru: imię i nazwisko autora, wiek, tel. kontaktowy rodzica/opiekuna.


 

Projekt Czytam! To naturalne jest współfinansowany przez Fundację PGE.