„By the lake” – wystawa fotografii Birgit Püve

Wystawa fotografii Birgit Püve
Hol MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 14 sierpnia 2019

Na cykl By the lake (2009-2012) składają się portrety ludzi mieszkających nad jeziorem Pejpus (Czudzkim), przez które przebiega granica pomiędzy Estonią i Federacją Rosyjską. W czasach ZSRR tutejsi mieszkańcy nazywali siebie po prostu ludźmi żyjącymi nad jeziorem („by the lake”), nie odwołując się do swojej przynależności narodowej. Zamknięcie granicy w tym rejonie odcięło dwa światy leżące po przeciwnych stronach jeziora i przerwało relacje pomiędzy mieszkańcami. Celem projektu było zwrócenie uwagi na zapomniane brzegi Pejpusa i pokazanie losu ludzi żyjących w wyludniającym się, choć bogatym kulturowo i unikalnym zakątku Europy (większość sportretowanych osób to staroobrzędowcy).

Birgit Püve mieszka w Tallinie. Ta portrecistka i dokumentalistka jest laureatką Przeglądu Wschodzących Talentów 2012 roku, organizowanego przez „Sunday Times Magazine”, III nagrody na The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize organizowanym przez The National Portrait Gallery w Londynie i  finalistką  LensCulture Expose Awards z 2015 roku. Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w Niemczech, Rosji, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii, we Francji oraz na Łotwie. Jej zdjęcia publikowały redakcje: „The Washington Post”, „Der Spiegel”, „The Guardian” czy „Newsweek”.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą Estonii.