Bura. Notatnik chorwacki – spotkanie z Bartoszem Suwińskim

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska
9 maja 2019 (czwartek) / godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Uchwycone w rzeczach drgnienia, w krajobrazach postacie, zapachy w powietrzu, taniec w muzyce. Natura chce tu zostać sama, a ty, sam. Bura zbliża do miejsc, gdzie samotność jest ciężarem, ale nigdy nie doskwiera. Trud każdej istoty, trud każdej chwili, w jednym krwiobiegu, podzielonym równo godzinami. Obrazy utrapienia na witrażach myśli. Książka w pewnym sensie widmowa, jak miraż, omam, przywidzenie.

– Franciszek Lime

Bartosz Suwiński – ur. 1985 roku w Kępnie. Poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych. Poezję, prozę, szkice krytyczne i artykuły naukowe drukował m. in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Toposie”, „Frazie”, „Zeszytach Literackich”, „Polonistyce”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowych Książkach”, „Kwartalniku Artystycznym” i wielu tomach pokonferencyjnych. Opublikował tomy poetyckie: Sehir (Nowa Ruda 2010), Bliki (Warszawa 2013), Odpust (Gniezno 2013) Uroczysko (Poznań 2014),  Wyraj (Szczecin-Bezrzecze 2017) i Bura. Notatnik chorwacki (Szczecin-Bezrzecze 2019). Monografię: Pory poezji. Koncepcja czasu w twórczości poetyckiej Krystyny Miłobędzkiej (Kraków 2017) oraz książkę z esejami: Po tej stronie rzeki. Szkice o poetach znad Odry (Opole 2017) i wybór wierszy Jana Goczoła – Kosturem po korze, Poznań 2018. W tym roku ukaże się jego książka poświęcona poezji Haliny Poświatowskiej. Mieszka w Bystrzycy Kłodzkiej.