BUNT II – wystawa studentów oraz pedagogów z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

09/06/2020, godz. 00:00 - 03/07/2020

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Wystawa

BUNT II
Wystawa studentów oraz pedagogów związanych z I Pracownią Grafiki – Wypukłodruk, Katedra Grafiki, Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
9 czerwca 2020 | Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę może jednocześnie oglądać maksymalnie 5 osób

Wystawę można oglądać do 3 lipca 2020 r.

Wystawa BUNT II wpisuje się w dotychczasową owocną współpracę międzyinstytucjonalną pomiędzy Katedrą Grafiki a Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu. Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do grupy artystycznej, która w 1918 roku powstała w Poznaniu. BUNT był jednym z najciekawszych zjawisk artystycznych na początku XX wieku. Była to grupa artystów – grafików, malarzy, poetów – bezkompromisowych, zaangażowanych społecznie, nastawionych na sformułowanie artystycznego programu nowej sztuki, inspirowanej niemieckim ekspresjonizmem.

Do grupy należeli między innymi Jerzy Hulewicz, Margarete i Stanisław Kubiccy, Władysław Skotarek i Stefan Szmaj. Członkiem BUNT-u był także Jan Jerzy Wroniecki, który w 1919 roku był jednym z założycieli Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu – znanej dziś jako Uniwersytet Artystyczny. Objął w niej kierownictwo Wydziału Grafiki, a po II wojnie światowej reaktywował szkołę pod nazwą: Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, gdzie również kierował Zakładem Grafiki. Wystawa nawiązując do ekspresjonizmu BUNTU, jest swoistą kontynuacją na poziomie pracowni, dokonań w sferze idei, a także techniki takiej jak linoryt czy drzeworyt.

Uczestnicy wystawy:

pedagodzy: