ABSTRAKCJA/REALIZM/KOPIE (LATA 1969-2017) – wystawa malarstwa olejnego Bożeny Czyżewskiej

15/09/2017, godz. 18:00 - 30/09/2017

Biblioteka Główna - Fotogaleria

Wystawa

ABSTRAKCJA/REALIZM/KOPIE (LATA 1969-2017) - wystawa malarstwa olejnego Bożeny Czyżewskiej

15 września 2017 (piątek), godz. 18:00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 30 września 2017 roku.

Bożena Czyżewska – plastyczka, projektantka, malarka. Ukończyła państwowe Liceum Technik Plastycznych w Kielcach. Przedmiotem zawodowym było tkactwo artystyczne. Przez 32 lata życia zawodowego była plastykiem-projektantem odzieży dziewiarskiej. Z malarstwem olejnym zetknęła się na kilkunastu plenerach organizowanych przez Zjednoczenie Przemysłu Dziewiarskiego w Łodzi. Brała udział w licznych wystawach poplenerowych w Klubie Związków Twórczych w Łodzi. Niektóre prace nagrodzono wyróżnieniami. Uczestniczyła w indywidualnych wystawach organizowanych przez Naczelną Organizację Techniczną, Naczelną Organizację w Kędzierzynie-Koźlu, Klub Bankowców „Ludwik” w Opolu, Klub Oficerski w Opolu.

Była aktywnym członkiem Wojewódzkiego Klubu Plastyka-Amatora, stąd jej uczestnictwo w licznych wystawach plastyki amatorskiej, nagrody i wyróżnienia, a także udział w wystawie Plastyki Nieprofesjonalnej Ziem Nadodrzańskich.

W październiku 2007 roku duże zainteresowanie wzbudziła wystawa organizowana przez MBP w Opolu, na której artystka eksponowała 54 prace olejne. Z biegiem czasu malarstwo stało się jej pasją. Na początku próbowała sił w malarstwie abstrakcyjnym, później zainteresowała się realistycznie przedstawianymi kompozycjami kwiatów. Chętnie też kopiuje kwiaty malowane przez sławnych malarzy: Renoira, Maneta, Cezanne’a. Kopiowanie stało się jej drugą pasją, a także szkołą malowania, drogą do poznania wielu tajemnic warsztatu malarskiego. Sięga więc po takie tematy jak pejzaż, martwa natura i trudniejszy technicznie portret. Teraz po przejściu na emeryturę może poświęcić więcej czasu na wprowadzające ją w ”intymny mały świat” malowanie.

Wernisaż uświetni trio muzyczne w składzie: Arkadiusz Czyżewski (skrzypce), Aleksandra Czyżewska (skrzypce), Marta Rasztar (wiolonczela).