90 jak z bata strzelił! – spotkanie z Jerzym Beskim

90 jak z bata strzelił! – spotkanie z Jerzym Beskim

12 grudnia 2019 / godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Jerzy Beski twierdzi, że udało mu się zrealizować w 100 procentach tylko jeden postulat swego życia. Zawsze był „wolnym strzelcem”. W związku z tym parał się chyba wszystkimi dyscyplinami zawodowego twórcy-plastyka.

W tych dniach kończy 90 lat. Ta rocznica skłania go do snucia wspomnień, refleksji i komentarzy do zdarzeń zanotowanych w dziennikach. Jest też okazją do podsumowania swojego życia, jak uważa, wartego zachodu.

Jerzy Beski – jest znanym malarzem i grafikiem. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, następnie w latach 1949-1954 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po drugim roku studiów artysta otrzymał stypendium, w ramach którego kształcił się również w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Po ukończeniu studiów Jerzy Beski przeprowadził się do Opola, gdzie wraz z kolegami-artystami organizował środowisko plastyczne na Opolszczyźnie.

Artysta organizował też wymiany plenerowe i wystawowe z artystami różnych narodowości, np. z Węgrami, Bułgarami czy Finami. Prace Jerzego Beskiego pokazywane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Artysta może pochwalić się zdobyciem wielu nagród, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Opola (2013), Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego, Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury (2018), Złotej Odznaki Związku Polskich Artystów Plastyków.