82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

27/09/2021, godz. 16:00

82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego to bardzo ważne wydarzenie dla środowiska upamiętniającego tradycję Armii Krajowej. Tajne struktury państwowe, podporządkowane Rządowi RP na uchodźstwie, powstały 27 września 1939 roku i były pierwszym wyraźnym sygnałem, że mimo przegranej kampanii wrześniowej, Polacy nie poddadzą się niemieckiemu i sowieckiemu okupantowi.

Państwo podziemne posiadało dwa piony: cywilny i wojskowy. Pierwszy z nich miał na celu utrzymanie kontynuacji instytucji państwowych. Funkcjonowały sądy, wydawana była prasa, Debatowano nad kształtem politycznym i gospodarczym Polski po zakończeniu wojny. Pion wojskowy natomiast stanowiła Armia Krajowa, która w 1944 roku liczyła ponad 300 tysięcy zaprzysiężonych osób.

Najważniejszą tegoroczną uroczystością dla środowiska ŚZŻAK będzie właśnie zbliżająca się 82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 27 września, a jego harmonogram jest następujący:

Godzina 13:00 – Msza Święta w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego;

Godzina 14:00 – Uroczystość przed pomnikiem Armii Krajowej;

Godzina 16:00 – Wykład historyka w Miejskiej Bibliotece Publicznej, sala spotkań, ul. Minorytów 4