79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

zapraszają na obchody

79 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19-23 kwietnia 2022 roku

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W obawie przed ostatecznym aktem likwidacji getta ludność żydowska postanowiła przygotować się do odparcia Niemców. Los powstania był z góry przesądzony, szanse na zwycięstwo były nikłe. Mimo tego Żydzi walczący w getcie przeszli do historii tym bohaterskim czynem. W 79 rocznicę tego wydarzenia chcemy uczcić pamięć poległych.

• Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Akcja „ŻONKILE” 2022

W tym dniu wszyscy odwiedzający MBP otrzymają papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o powstaniu. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Tego dnia tysiące wolontariuszy zarówno w Warszawie jak i wielu polskich miastach rozdaje tysiące papierowych żonkili. Każdy może uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest – przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania.

• 11:00, ul. Barlickiego 2

Powstanie w warszawskim getcie. Historia i pamięć

Złożenie kwiatów przez Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Nowa Synagoga. Fragmenty tekstów opisujących zdarzenia roku 1943 czytać będą uczniowie szkół średnich oraz studenci UO. Podczas wydarzenia będą rozdawane papierowe żonkile.

• 18:00, sala spotkań MBP, ul. Minorytów 4 oraz com/mbpopole

Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci – spotkanie z Patrycją Dołowy

prowadzenie: Marek Białokur

Rozmowa na temat książki Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci autorstwa Patrycji Dołowy. Autorka od lat zajmuje się problematyką trudnej pamięci i przywracaniem nieopowiadanych historii. Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów ze świadkami historii.

• 12:00, Wypożyczalnia dla Dzieci-Pokój Bajek, ul. Minorytów 4

Powstanie w getcie warszawskim oczami dziecka

Historyczne wydanie „Soboty z mamą i tatą” w ramach obchodów 79 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Dzieci wraz z rodzicami poznają książki Batszewy Dagan pt. „Czika, piesek w getce” i „Co wydarzyło się w czasie zagłady: opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć”. Podczas warsztatów plastycznych będziemy wykonywać żonkile z bibuły.