76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – Akcja „ŻONKILE” 2019

brak lokacji

Dla wszystkich

76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – Akcja „ŻONKILE” 2019

W tym roku mija 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, co roku dostawał żółte żonkile przesyłką pocztową od adresata, którego tożsamości nie udało się ustalić. I z tymi kwiatami szedł pod Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego.

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Tego dnia tysiące wolontariuszy zarówno w Warszawie jak i wielu polskich miastach rozdaje tysiące papierowych żonkili.  Każdy warszawiak jak i mieszkańcy polskich miast i miasteczek mogą uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest – przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania.

19 kwietnia 2019 r., godz. 11:00, ul. Barlickiego 2

Złożenie kwiatów przez Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Synagoga.

Fragment książki Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall przeczyta Andrzej Jakubczyk, aktor teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Pracownicy MBP i UM będą rozdawali mieszkańcom Opola papierowe żonkile.

Miejska Biblioteka Publiczna włącza się w tę akcję. Tego dnia w budynku głównym MBP przy Minorytów 4 będą rozdawane papierowe żonkile.

Zapraszamy!