75×75 – wernisaż wystawy otwierającej obchody 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

09/05/2022, godz. 18:00 - 31/05/2022

Biblioteka Główna - Galeria Zamostek

Wystawa

75x75 – wernisaż wystawy otwierającej obchody 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

9 maja 2022 | 18:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4

Wystawę można oglądać do 31 maja 2022

Rzeczywiście, często się zdarza, że idzie się do biblioteki, bo chce się książki o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki, a przynajmniej funkcją biblioteki w moim domu i w domach wszystkich znajomych, jakich możemy odwiedzać, jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne.

– Eco, O bibliotece

Wystawa 75×75 została przygotowana z okazji jubileuszu 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Ekspozycja prezentuje zbiory biblioteczne wydane w 1947 roku, ponieważ w tym samym czasie otwarto pierwszą placówkę biblioteki miejskiej. Całość stanowi zatem kalendarium publikacji tamtego okresu. Na jubileuszowej wystawie są m.in. te książki, które były w zbiorach MBP, później zostały wycofane, lecz trafiły z powrotem do biblioteki i znalazły się w zbiorach specjalnych (dowodem tego są pieczątki oraz numery inwentarzowe ukazujące historię poszczególnych publikacji i informujące o kolejnych właścicielach zbiorów). Są również książki, które biblioteka otrzymała od kolekcjonerów; z autografami, imiennymi ekslibrisami – ukazującymi literackie upodobania darczyńców. Na ekspozycji zobaczymy, m.in. książki z Wydawnictwa Trzaski, Everta i Michalskiego, Wydawnictwa Księży Pallotynów, Wydawnictwa Zachodniego z Poznania, Wydawnictwa Św. Krzyża w Opolu, Wydawnictwa Milicji Niepokalanej czy Księgarni św. Jacka w Katowicach. Publikacje podzielono na literaturę popularnonaukową, literaturę piękną oraz książki o tematyce regionalnej.