Wczytuję mapę...

6. Opolski Festiwal Fotografii

Data i godzina wydarzenia
29/09/2016, godz. 18:00 - 11/10/2016

Lokalizacja
Biblioteka Główna - Hol

Kategoria
Spotkanie

6. Opolski Festiwal Fotografii

6. Opolski Festiwal Fotografii w Miejskiej Bibliotece Publicznej

ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

29 września 2016 (czwartek)

godz. 18.00

– Spotkanie z Markiem Szyrykiem i promocja książki „Dotykając kolodionu”

„Dotykając kolodionu” Marka Szyryka jest artystycznym albumem-esejem, w którym zaprezentowano nie tylko technikę mokrego kolodionu, lecz przede wszystkim jego możliwości wyrazowe, z perspektywy własnych doświadczeń artystycznych powstałych w toku jej stosowania. Podjęte rozważania zmierzają do wyjaśnienia powodów posługiwania się techniką mokrego kolodionu oraz wskazania impulsów dostarczających mocy sprawczej w wykonywaniu. Książka jest połączeniem rozprawy o kolodionie – jego historii i kontekstach dawnego, jak i współczesnego odbioru z eseistycznymi rozważaniami nad własnymi poszukiwaniami twórczymi autora. Projekt łączy w sobie stary styl książki-brulionu z albumem, dodatkowo zakończonego skryptem z recepturami. Całość odwołuje się do aktualnych tendencji artystycznych w obszarze fotografii oraz krytyki artystycznej.

 

30 września 2016 (piątek)

godz. 18.00

– Otwarcie 6. OFF, rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego im. Tadeusza Kwaśniewskiego

– WERNISAŻE – „#noir” Paweł Frenczak, „Dziedzictwo” Piotr Pardiak (laureat konkursu „Pokaż się”)

godz. 18.30

– Spotkanie z Maksymilianem Rigamonti 

 

#noir – Paweł Frenczak

„Czy należy siebie opowiadać innym? Zaprzątać uwagę swym głosem, widokiem i myślą? Czy żyjemy w czasach gdy człowieka w człowieku jest już tak wiele, że się w sobie nie mieści i musi wypływać poza swe cielesne ramy?”

– Bartek Lis (kurator, Muzeum Współczesne Wrocław)

Paweł Frenczak o swojej wystawie:

„Moja fotografia jest bardzo osobista. Rzadko kiedy potrafię odciąć się od ludzi, sytuacji, zdarzeń, które fotografuję. Chłonę je całym sobą. Wraz z naciśnięciem spustu migawki, zawsze mam w głowie czyjąś historię, emocje. Każde pojedyncze zdjęcie jest małym fragmentem układanki, zaledwie małym ujęciem z całkiem sporego filmu, który powstaje co dzien. Zapraszam na seans.”

Paweł Frenczak mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opavie. Fotografuje, filmuje i trenuje brazylijskie Jiu-jitsu. Zakochany w Bałkanach. Laureat Grand Prix VIVA PHOTO AWARDS, za fotografię wykonaną smartfonem.

 

„Dziedzictwo” – Piotr Pardiak (laureat konkursu „Pokaż się”)

Piotr Pardiak o swojej wystawie:

„Jak na prawdziwego ojca przystało, gdy urodził się syn, posadził drzewo. Drzewem tym była czereśnia. Gdy podrosłem, stałem się jej częstym towarzyszem. Niezwykle dobrze wspominam wspinaczki po jej koronie. Spędzałem długie popołudnia i wieczory, zajadając się owocami. Kilka lat temu przestała płodzić. Wycięto je bez mojej wiedzy. Praca pod tytułem „Dziedzictwo” to intymna opowieść o relacji ojciec syn, a właściwie o jej braku. O osobie, której tak naprawdę nigdy nie poznałem. Projekt ma na celu zwizualizowanie ostatnich wspomnień, tego czym było dla mnie dziedzictwo.”

Piotr Pardiak – absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Krakowie. Obecnie student V roku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu kierunek: fotografia. Jego droga artystyczna zaczęła się stosunkowo wcześnie. Gdy chodził do szkoły plastycznej w Krakowie, zdał sobie sprawę, że nie istnieje nic bardziej wyzwalającego aniżeli wolności sztuki. Przedmiotem jego prac jest medium fotografii i osobistych przemyśleń na postrzeganie świata. Mówi o obecności i nieobecności, rzeczywistości i iluzji oraz o wszystkim tym, co jest między nimi.

 

8 października 2016 (sobota)

godz. 10.00-14.00

– Warsztaty „Zarządzanie barwą oraz backup w domu każdego fotografa” (prowadzenie: Jakub Kaźmierczyk)

Masz problem z kolorami na swoim monitorze? Wydruki wyglądają zupełnie inaczej niż się spodziewałeś? A może przytrafiła Ci się utrata zdjęć? 

Na warsztatach prowadzonych przez Jakuba Kaźmierczyka dowiesz się, jak poradzić sobie z kolorami. Kuba wytłumaczy, skąd biorą się zakłamania barw, wybije Ci z głowy obróbkę na tanim laptopie, a także pokaże, jak skalibrować porządny monitor i pomoże dobrać Ci odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb. Opowie o swoim barwnym systemie pracy, który zapewnia powtarzalność i przewidywalność efektów. 

W drugiej części, skupi się na archiwizowaniu zdjęć na zewnętrznych nośnikach. Niestety, jesteśmy pokoleniem utraconych wspomnień, bo dyski, płyty czy pendrive’y często ulegają awarii, a nie mając kopii zapasowej, bardzo często tracimy dane. W tej części Kuba pokaże, w jaki sposób robi kopie zapasowe i jak zabezpiecza się przez awarią dysków. To wszystko przekaże w maksymalnie zrozumiały sposób, dzieląc się swoim doświadczeniem zdobywanym przez lata, okupionym awariami kart i dysków. Dziś jednak śpi spokojnie, a dlaczego? Tego dowiesz się na warsztatach Jakuba. 

 

11 października 2016 (wtorek)

godz. 17.00

– Spotkanie ze Sławojem Dubielem i Sławkiem Mielnikiem – „Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii”

„Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii” Sławoja Dubiela i Sławomira Mielnika to autorska propozycja Fundacji 2.8, która dotyczy wykorzystania możliwości powstawania obrazu do fotograficznego zapisu krajobrazu miejskiego Opola z jego architekturą, zabytkami, a także przyrodą. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą mieszkań-pomieszczeń z widokiem na te obrazy. Pokoje oraz innego rodzaju przestrzenie stają się camerą obscurą. Po dokładnym zaciemnieniu i wpuszczeniu światła przez otwór, pojawia się odwrócony do góry nogami obraz, miejski pejzaż wyświetlający się wprost na ścianach pokoju. Tyle właśnie trzeba, aby zadziałała ,,magia ruchomej fotografii”, czyli powstanie obrazu na ścianie, ze światła wsączającego się przez otworek w oknie pokoju.

Cały program znajdą Państwo na stronie www.offoto.pl.