20 OJL / Spotkanie z Ryszardem Krynickim

29 XI • 18:00 • sala spotkań MBP
Spotkanie z Ryszardem Krynickim
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

Ryszard Krynicki – poeta, tłumacz, wydawca, jeden z najważniejszych twórców poezji polskiej drugiej połowy XX i pierwszych dekad XXI wieku. Przedstawiciel pokolenia ’68, zwanego przez krytykę literacką Nową Falą. W latach 70. i 80. związany z ruchem opozycji demokratycznej w Polsce. Debiutował w 1968 roku arkuszem poetyckim Pęd pogoni, pęd ucieczki, aczkolwiek za swój właściwy debiut uważa wydany rok później Akt urodzenia. Poezja Ryszarda Krynickiego jest zmienna i niejednorodna, wiecznie żywa i poszukująca, co czyni ją poezją konsekwentną, domagającą się nowych rozmyślań nad zadawaniem elementarnych pytań o sens, a raczej o istotę istnienia. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody im. Kościelskich (1976), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (2015), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2021) za całokształt pracy twórczej. Uhonorowany srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.