20 OJL / Na oczach świata / У світу на очах – prezentacja tomów poetyckich i spotkanie z Harrym Dudą

15/11/2022, godz. 18:00

15 XI • 18:00 • sala spotkań MBP
Na oczach świata / У світу на очах
Prezentacja tomów poetyckich i spotkanie z Harrym Dudą z okazji ostatnio wydanych książek, w tym wierszy z drugiego wydania Na oczach świata / У світу на очах
Wiersze w języku ukraińskim czytać będzie Iryna Kostiuk

Książka jest podzielona na dwa rozdziały. Pierwszy – „Kroniki zła”, to wiersze o rosyjskim totalitaryzmie, w drugim rozdziale znalazły się utwory – obrazy obecnej wojny – tłumaczone na j. ukraiński i z przesłaniem „Dla walczącej Ukrainy”. Zbiór ten ma być przede wszystkim formą daru, cegiełką dla ducha i „pokrzepienia serc” udręczonych. Zamysłem wydawcy było, by trafił on nie tylko do czytelników polskich, ale również do uchodźców, oraz tych walczących w Ukrainie, przede wszystkim dzięki wsparciu firm, które kupując konkretne nakłady rozprowadzą je później we własnym zakresie lub przekażą instytucjom, fundacjom oraz organizacjom pomagającym Ukrainie.

Harry Duda – poeta i publicysta, redaktor, wydawca, współredaktor wielu tomów, działacz społeczny. Opublikował kilkadziesiąt książek, w tym kilkanaście zbiorów poezji. Przez wiele lat współpracował z Radiem Opole. Od lat zagłębia się w bliską mu tematykę biblijną, którą lirycznie wyraża. W poetyckich strofach zawarł m.in. wszystkie księgi mądrościowe Starego Testamentu. Przetłumaczył w ten sposób wszystkie księgi dydaktyczne, także Księgę Psalmów oraz księgi Genesis i Exodus. Napisał i bibliofilsko wydał na 2000-lecie chrześcijaństwa dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II monumentalne dzieło Jezus Chrystus. Poetycka wizja czterech Ewangelii. Jako publicysta i poeta upowszechnia tematykę zbrodni katyńskiej. Uwagę poświęca także męczeństwu jeńców wojennych na Opolszczyźnie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich.