20 OJL / Amantki i amanci – spotkanie z Anną Mieszkowską i Markiem Telerem

25 XI • 18:00 • sala spotkań MBP
Amantki i amanci
Spotkanie z Anną Mieszkowską i Markiem Telerem

Anna Mieszkowska – absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna). Współpracuje z Archiwum Emigracji w Toruniu. Od wielu lat zbiera dokumentację teatralną o działalności polskich artystów poza krajem. Opu­bli­ko­wa­ła m.in.: Za dawno, za dobrze się znamy. Pio­sen­ki Ma­ria­na He­ma­ra (1997), Ar­ty­ści emi­gra­cyj­nej Mel­po­me­ny (1998), Matka dzie­ci Ho­lo­cau­stu. Hi­sto­ria Ireny Sen­dle­ro­wej (2004), drugie wydanie Dzieci Ireny Sendlerowej (2009), Ja, ka­ba­re­ciarz. Ma­rian Hemar od Lwowa do Londynu (2005), Była sobie pio­sen­ka. Gwiaz­dy ka­ba­re­tu i emi­gra­cyj­nej Mel­po­me­ny (2006), Jestem Járosy! Zawsze ten sam… (2008), Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej (2014), Bodo wśród gwiazd (2016), Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy (2019).  Tłumaczenia jej książ­ki o Ire­nie Sen­dle­ro­wej uka­za­ły się w Niem­czech, w Hiszpanii, we Włoszech, w Czechach, Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, w Brazylii i we Francji.

Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się między innymi historią kobiet oraz genealogią. Autor książek: Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek; Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego; Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej; Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci; Upadły amant. Historia Igo Syma. W 2021 roku został laureatem Nagrody KLIO III stopnia w kategorii varsaviana za książkę pt. Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci. Nagroda KLIO przyznawana jest autorom publikacji w najwyższym stopniu przyczyniających się do popularyzacji historii i promowania literatury historycznej.