Wczytuję mapę...

2. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Data i godzina wydarzenia
07/08/2020, godz. 00:00 - 19/08/2020

Lokalizacja
brak lokacji

Kategoria
Dla dzieci

2. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

2. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

 

2. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki 8 sierpnia zagości w Opolu. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu jest partnerem wydarzenia.

Podczas tej literackiej soboty będziecie mogli spotkać Marcina Kozioła i Tomasza Brodę oraz obejrzeć wystawę ilustracji Józefa Wilkonia.


 

8 sierpnia 2020
10:00-11:00

Warsztat multimedialny dla dzieci z Marcinem Koziołem, autorem serii książek „Wombat Maksymilian”

„Wombat Maksymilian” to seria nagradzanych powieści podróżniczych dla dzieci z elementami edukacyjnymi i interaktywnymi. Książki stanowią punkt wyjścia i tło edukacyjnego spotkania autorskiego.

Będzie mowa o różnych zwierzętach. Ale najwięcej o wombatach, bo główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. O podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”). A także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”.

Wiek: 3-6 lat
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4, Sala konferencyjna

ZAPISY NA WARSZTATY

 

Marcin Kozioł
Urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy”. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 – Nagroda Magellana). A miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor). Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli… królika.


 

8 sierpnia 2020
12:00-13:00

Warsztat Rodzinne portrety z Tomaszem Brodą

Portrety Tomka Brody to esencja kreatywności. W trakcie warsztatów dzieci poznają zasady tworzenia kolażu w praktyce. Portret ulubionego członka rodziny stworzony z gąbek, z pozoru bezużytecznych kawałków tkanin i kartonów, stanie się cenną rodzinną pamiątką i być może znajdzie honorowe miejsce na waszej ścianie. Uwaga, to wciąga, więc nie zorientujecie się nawet, gdy na waszych ścianach zagości galeria portretów całej rodzinki!

Wiek: 6-10 lat
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4, Sala konferencyjna

ZAPISY NA WARSZTATY

 

Tomasz Broda
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Prawdziwy człowiek wielu pasji – uznany ilustrator, rysownik, scenograf, autor kostiumów teatralnych, twórca lalek i masek. Często tworzył swoje dzieła z przedmiotów codziennego użytku, co było też przedmiotem jego wystąpień w Telewizji Polskiej w programie Magazynio. Publikował rysunki w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Polityce, Przekroju, i Muzie. Jego ilustracje można odnaleźć także w literaturze dziecięcej, m.in. w książce Puszka-Cacuszko oraz komiksie Powrót Barbarzyńców i nie.

 


 

Wystawa „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” – ilustracje Józefa Wilkonia z książki: „Pierwsze czytanki dla…”

7-19 sierpnia 2020
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4

Niezwykłe ilustracje Józefa Wilkonia już ponad 60 lat zachwycają małych i tych nieco większych czytelników. Ze szczególnym upodobaniem artysta tworzy zwierzęta – w Arce Józefa Wilkonia znajdziemy zatem koty – te udomowione i dzikie, urocze wilczki, pełne dynamizmu konie, a także całe rzesze wodnych stworów i ptactwa z finezyjnym pawiem na czele.
Karty zilustrowanej przez niego antologii „Pierwsze czytanki dla…” również zamieszkują różne zwierzaki, które na chwilę wyskoczyły z książki, aby mogła powstać ta wystawa. Serdecznie zapraszamy, by w przepięknych akwarelach Józefa Wilkonia poszukać swojego ulubionego bohatera, a później przeczytać jego historię w „Pierwszych czytankach”.

Józef Wilkoń (ur. 1930) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a swoje prace wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata, m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii.


Więcej informacji na stronie Festiwalu